Ak chcete ušetriť za energie, nie je potrebné sa nejako výrazne obmedzovať. Stačí zmeniť svoje návyky a dodržiavať pár jednoduchých pravidiel, napríklad pri kúpe nových spotrebičov a žiaroviek . Neviete , čo presne začať robiť inak ? Mám pre vás 77 tipov , ktoré vám pomôžu ušetriť na výdavkoch za vašu domácnosť .
- Pozrite sa na zmluvy , ktoré ste uzavreli s dodávateľmi . Máte rôznu cenu kWh v priebehu dňa? Strážte si vysoký a nízky tarif a podľa toho zapínajte práčku a ďalšie spotrebiče . Ak máte jednotarifnú sadzbu za elektrinu, pozrite sa na vašu skutočnú spotrebu a zvážte zmenu sadzby z nízkej spotreby na strednú spotrebu alebo obrátene.
- Máte vhodný hlavný istič ? Za istič platíte dodávateľmi elektriny paušálnu sumu a jej výška sa mení podľa typu ističa. Zistite si, koľko energie spotrebujete a zvážte jeho výmenu vzhľadom k vášmu skutočnému odberu.
3. Prejdite si ponuky rôznych dodávateľov energií a choďte za tou najvýhodnejšou. K tomuto účelu vám môže skvelo poslúžiť kalkulačka úradu pre reguláciu sieťových odvetví:
http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Agenda.nsf/KalkulackaElektrinaWeb2018
http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Agenda.nsf/KalkulackaPlynNewWeb2021
Ako ušetriť za energie na osvetlenie ?
- Ak odchádzate z miestnosti , zhasnite! Toto odporúčanie sa netýka len klasických žiaroviek , ale aj led žiaroviek . Ak však sedíte v kancelárii , kde máte žiarivky a odchádzate z miestnosti každých 5 minút , bude lepšie nechať žiarivky svietiť, ako ich vypínať a zhasínať. Žiarivky môžu mať vyššiu spotrebu práve pri rozsvietení, ale hlavne sa skracuje ich životnosť.
- Vymeňte svoje staré klasické žiarovky za úsporné LED žiarovky alebo žiarivky . Hoci je obstarávacia cena úspornej varianty vyššia v porovnaní s obyčajnou žiarovkou, ich prevádzka sa v domácnosti skutočne oplatí.
- V menej využívaných miestnostiach ako je pivnica, WC alebo komora, použite klasické žiarovky . Majú totiž okamžitý nábeh do plného výkonu.
7. V spoločných priestoroch nainštalujte pohybové senzory.
- Vonkajšie osvetlenie môžete riešiť solárnym osvetlením.
- Osvetlenie vyberajte len v špecializovaných obchodoch, najlepšie priamo u nás. Záručné podmienky a všetok servis je istotou, keď práve nebudete mať štastie na kusy.
- Pravidelne utierajte prach zo svietidiel aj zo žiaroviek . Prach môže pohlcovať až 20% svetla, preto stierajte prach nielen zo žiarovky, ale aj z tienidiel lámp.
- Vymaľujte si izby svetlejšou farbou. Tá totiž odráža oveľa viac svetla. Ak zvládnete maľovanie stien svojpomocne, učetríte aj náklady na prácu.
Ako ušetriť výdavky za prevádzku spotrebičov?
- Nenechávajte spotrebiče uspané na pohotovostný režim, ale skutočne je vypínajte. Tieto nenápadné žrúty elektriny spoznáte napríklad podľa svietiacej diódy alebo hodín.
- Ak nemožno prístroj úplne vypnúť ani hlavným vypínačom (video, DVD, reproduktory), napojte ho cez predlžovaciu šnúru s vlastným vypínačom a ten vypínajte celý.
- Nastavte si automatické prepínanie spotrebičov do režimu spánku. Túto možnosť nemáte len u PC alebo notebookov, ale aj u televízie. Koľkokrát sa stane, že pri filme zaspíte? Zabráňte zbytočnému odberu v čase, kedy s prístroj už nepotrebujete.
- Vytiahnite nabíjačky zo zásuvky, keď zrovna nič nenabíjajú. Aj keď to tak nevyzerá, nabíjačka v zásuvke odoberá Watty, ale len ich premení na teplo.
- Pri použití akýchkoľvek elektrických spotrebičov, dodržujte pokyny výrobcu .
- Ak kupujete nový spotrebič do domácnosti, siahnite radšej po energetickej triede A +++ . Prípadné vyššie počiatočné náklady sa vám vrátia v nízkej spotrebe vody/elektriny.
- Ste doma sami, alebo máte veľkú rodinu? Aj tento parameter zohráva dôležitú úlohu pri voľbe nového spotrebiča . Nekupujte si zbytočne veľkú práčku alebo umývačku alebo naopak príliš malú, pretože potom ju budete plniť viackrát . Niektoré spotrebiče majú aj úsporné programy pre poloprázdne naplnenie.
- Ak si nie ste istí spotrebou prístroja, kúpte si merač elektrickej energie. Na modeli Energomonitor Plugsense, ktorý máme v našej ponuke, možno nastaviť aj vašu aktuálnu cenu kWh a na displeji sa vám ukáže koľko vás prevádzku prístroja skutočne stojí. Tiež získate výhodu, že môžete nielen sledovať spotrebu svojich prístrojov, ale aj diaľkovo ich spínať a vypínať.
Ako ušetriť na prevádzke chladničky a mrazničky
- Chladničku alebo mrazničku umiestnite na suchom a chladnom mieste. Vyhnite sa umiestneniu vedľa sporáka alebo rúry.
- Ideálna teplota pre bežnú prevádzku chladničky je okolo +5 ° C. Ak budete chladiť na nižšiu teplotu, zvyšujete tak spotrebu energie.
- Kontrolujte tesnenie po obvode dverí a občas ho umyte.
- Do chladničky ani mrazničky nevkladajte teplé potraviny.
- Do chladničky ani mrazničky nevkladajte nezakryté potraviny, pretože odparovanie spôsobuje námrazu.
- Pravidelne odmrazujte chladničku aj mrazničku. Námraza silnejšia ako 5 mm výrazne zvyšuje spotrebu elektriny.
- Kúpte si chladničku s no-frost systémom, ktorý netvorí námrazu.
- Chladničku ani mrazničku neotvárajte zbytočne.
- Raz za čas očistite chladič od prachu, ktorý môže obmedzovať ochladzovanie.
Ako ušetriť pri varení ?
- Pri výmene elektrického sporáka zvoľte radšej nový typ ako náhradu za už používaný spotrebič. Nové typy elektrických sporákov ušetria oproti starším typom 20-30% energie.
- Pre varenie vyberajte vhodný riad. Napríklad pre varné dosky s indukčným ohrevom sú vhodné iba magneticky vodivé kovové nádoby. Nerezové a sklenené rozhodne nie sú vhodné.
- Pri varení vyberajte vhodnú veľkosť hrnca tak, aby zodpovedala množstvu jedla.
- Podľa veľkosti hrnca vyberte aj veľkosť platničky.
- Používajte pokrievky.
- Rúru počas pečenia zbytočne neotvárajte. Ideálne sú presklené dvierka pre kontrolu pripravenosti pokrmov.
- Chystáte sa dlho variť? Využite tlakový hrniec čiže kuchtu.
- Pokrmy do hmotnosti 500 g ohrievajte radšej v mikrovlnnej rúre.
- Spoliehajte sa na zvyškové teplo. Vypnite sporák alebo rúru tesne pred koncom varenia a jedlo nechajte dôjsť na sporáku, bez toho aby ste spotrebovávali elektrinu či plyn.
Ako umyť riad s minimálnymi nákladmi?
- Neumývajte riad pod tečúcou vodou, ale vždy ju vypínajte alebo si napustite drez.
- Zastaralú umývačku vymeňte za nový typ. Nové umývačky spotrebujú menej elektriny a sú aj úspornejšie než ručné umývanie riadu.
- Do umývačky naskladajte riady chytro. Uvidíte, že sa ho tam vojde oveľa viac, a umývačku spustíte len raz.
- Používajte kvalitné umývacie prostriedky.
- Pravidelne čistite filter odtokovej vody.
Pranie, sušenie a žehlenie. Ako čo najviac ušetriť ?
- Používajte kvalitné pracie prostriedky s vysokou účinnosťou pri nízkych teplotách.
- Kúpte si novú práčku. Nové typy spotrebujú v porovnaní s práčkami z osemdesiatych rokov menej elektriny a takmer o polovicu menej vody.
- Kúpte si zvlášť sušičku a práčku. Práčka kombinovaná so sušičkou má vyššiu spotrebu.
- Nenechávajte zapnutú žehličku, ak od žehlenia niekam odbehnete.
- Rovnako ako u sporáku a rúry sa môžete spoľahnúť na zvyškovú energiu, kedy stačí vypnúť žehličku chvíľku pred koncom žehlenia a posledné kúsky bielizne tak vyžehlíte zadarmo.
Ako ušetriť za vodu?
- Používajte pákové vodovodné batérie. Sú oveľa úspornejšie než klasické kohútiky.
- Nikdy nenechávajte tiecť vodu zbytočne. Vždy sa oplatí otočiť kohútikom a neplytvať energiou ani vodou.
- Dajte prednosť sprche pred kúpeľom.
- Rastliny a záhradu nepolievajte vodou z vodovodu, ale dažďovou, resp. vodou zo studne.
- Kontrolujte kvapkajúce kohútiky a pretekajúci záchod.
- Kúpte si WC nádržku s dvojitým či trojitým splachovaním.
Tipy na úsporu na vykurovanie a ohrev vody
- Ak elektrinou kúrite, využite dvojtarifnú sadzbu. Skonzultujte túto možnosť priamo s nami.
- Zbytočne neprekurujte obytné miestnosti.
- Zatvárajte dvere medzi rozdielne vykurovanými miestnosťami.
- Vďaka podlahovému kúreniu dosiahnete príjemného tepla o niekoľko stupňov skôr než u klasických radiátorov . Naviac vám teplo bude stúpať od podlahy nahor a tým sa zaistí rovnomerný ohrev vzduchu.
- Bojler nechajte pravidelne čistiť, zvýšite tým podstatne jeho účinnosť.
- Bojler zbytočne neprehrievajte. Prietokový ohrievač je dobré nastaviť na teplotu sprchovania a už ho ďalej nemiešať so studenou vodou.
- Umiestnite bojler čo najbližšie k vodovodnej batérii a trubku s teplou vodou obstarajte kvalitnou izoláciou po celej dĺžke.
- Používajte studenú vodu. Nemusíte sa studenou vodou priamo sprchovať, ale pračka môže prať aj pri nízkych teplotách.
- Všetky vykurovacie telesá ako sú radiátory, akumulačné kachle či priamovýhrevné konvektory nezastavujte nábytkom ani cez ne nedávajte závesy.
- Na začiatku vykurovacej sezóny odvzdušnite radiátory.
- Dajte za radiátory a vykurovacie telesá tepelno-izolačnú fóliu.
- Najlepšou voľbou pre umiestnenie vykurovacích telies je pod oknami. Teplo stúpa nahor a mieša sa so studeným vzduchom, ktorý prichádza od okien. Dochádza tak k samovoľnej cirkulácii vzduchu.
- Pri prevádzke klimatizácie zatvorte okná aj dvere v chladenej miestnosti, aby teplý vzduch zvonku nevnikal späť do miestnosti.
- V zime vetrajte len veľmi krátku dobu.
- Uvažujete nad tepelným čerpadlom? Tepelné čerpadlo dokáže vykurovať aj ohrievať úžitkovú vodu.
- Ak plánujete nebyť doma, zatiahnite závesy i žalúzie . Obmedzíte tak tepelné straty oknami.
- Nastavte si reguláciu teploty podľa skutočného využitia miestností. V dobe, kedy ste v práci, nastavte teplotu na cca 18°C a vykurovací režim so zvýšenou teplotou nastavte na dobu, kedy sa vraciate z práce.
- Ak máte krb, zvážte obstaranie teplovodnej vložky. Prebytočné teplo je tak možné využiť do vykurovacej sústavy.
- Využite slnko ako zdroj energie, ktorý je stále zadarmo. Investície do solárnych panelov na ohrev vody alebo fotovoltaických panelov pre výrobu elektriny je veľmi diskutovanou otázkou, ktorú je vhodné prebrať s odborníkmi. Sme vám k dispozícii.
Stavebné úpravy pre úsporu energií
- Máte staré okná, ktoré netesnia? Zvážte výmenu a pozrite sa na tepelne izolačné okná. Eliminujú tepelné straty. Spája sa s tým aj niekoľko ďalších faktorov, ktoré je potrebné vyhodnotiť. Nové okná totiž môžu vzduchotesne uzavrieť miestnosť, ktorá roky fungovala v určitom režime. Tým by mohlo dôjsť ku zvýšenej vlhkosti a vzniku plesní na stenách .
- Energetické úspory prinesie odborne zhotovené zateplenie. Je nutné zatepliť nielen obvodové steny, ale aj podlahy, stropy, strechu. Zateplenie by malo byť vždy z vonkajšej strany objektu, aby nedochádzalo ku vzniku „tepelných mostov“.
- Výmena starej elektroinštalácie. Starý systém elektroinštalácie totiž môže mať vyššiu spotrebu a výmenou tak máte šancu nielen ušetriť peniaze, ale aj vylepšiť požiarne zabezpečenie. Pre tieto veci som pre Vás vždy k dispozícii, neváhajte ma kontaktovať.
- V rámci stavby nového domu alebo aj rekonštrukcii si vždy dobre premyslite, kde chcete mať zásuvky. Ak ich zvolíte málo, následné používanie predlžovacích káblov povedie k väčším stratám energie.
- Staviate nový dom? Zoznámte sa s energeticky úsporným bývaním, pasívnym domom alebo drevostavbou.
Ak zvažujete kúpu nového auta, zaujímavou možnosťou pre vás môže byť elektromobil namiesto klasického auta so spaľovacím motorom.
Pred tým, než sa pustíte do finančne náročnejších zmien, ako je výmena spotrebičov, rekonštrukcia alebo zateplenie domu, prepočítajte si, či sa vám investícia do energeticky úspornejšej varianty oplatí – respektíve, za ako dlho sa vám investícia vráti. U finančne náročnejších technológií sa môže stať, že doba návratnosti investície bude väčšia než životnosť daného prístroja. V tú chvíľu budete síce šetriť energie, nedôjde však k úspore financií .
Tipov , rád aj odporúčaní je veľa a snáď vám tento dlhší prehľad pomohol sa v nich zorientovať . Väčšinou stačí používať a dodržiavať pár zásad, ktoré nám vo výsledku ušetria peniaze. Peniaze predstavujú čas, ktorý môžeme tráviť aj lepšie.