Ako zapojiť zásuvku

Zásuvka je dnes nevyhnutnou súčasťou našich domovov. Preto jej musíme venovať patričnú pozornosť. Najmä pri rekonštrukciách našich domovov je potrebné zamerať sa aj na ich výmenu. Tú môžeme zveriť odborníkom, ale rovnako tak môžeme jej zapojenie zvládnuť aj sami. Ale musíme vedieť, ako na to! Dôležité je samozrejme dbať na zvýšenú opatrnosť.

Treba dbať na to, ktorý vodič zapájame

Dnešné zásuvky počítajú s celkom troma vodičmi, a to konkrétne s fázovým vodičom, s ochranným vodičom, a s neutrálnym vodičom. V tomto ohľade došlo k celkovej štandardizácii, a to v tom smere, že jednotlivé vodiče sú farebne označené, a to izoláciou daného kábla. Fázový vodič je hnedý, neutrálny vodič je modrý, a ochranný vodič je tvorený kombináciou žltej a zelenej.

Ako prvý zapájame vodič fázový

Prvým krokom je teda zapojenie fázového vodiča, ktorý má, ako už bolo spomenuté, hnedú farbu. Môže byť tiež čierna alebo šedá. Ak sa pozrieme priamo do danej zásuvky, je to vodič, ktorý zapájame k ľavej zdierke. Ďalej zapojíme vodič neutrálny, ktorý sa pripája vždy na pravú zdierku. Ďalej už zostáva len posledný ochranný, ktorý sa v tomto prípade pripája na stredový kolík danej zásuvky.

 „Fázový vodič je hnedý a neutrálny je modrý!“

Pozor na izoláciu všetkých káblov

V súvislosti so zapojením dbajte tiež na to, aby každý zapájaný kábel mal dostatočnú izoláciu, ktorá nie je v žiadnom mieste poškodená. To by mohlo mať za následok prípadný skrat. Tiež je potrebné počítať s dostatočnou dĺžkou káblov, čo nám príde vhod napríklad v budúcnosti pri opravách. Tým by tak mala byť zásuvka správne zapojená, a tak stačí umiestniť krytku, zapnúť istič, a samozrejme vyskúšať. Pokiaľ nemáte možnosť premerania, je lepšie skúsiť na staršom, už nepotrebnom spotrebiči.

7 názorov na “Ako zapojiť zásuvku”

 1. Pri kontrole zásuvky som zistil prepojenie fáza- uzemnenie. Pri dvojpólovom meraní fáza- uzemnenie Vám vyhodí istič, pri fáza- pracovný nulák samozrejme nie. Elektrikár v mojej nepritomnosti tvrdí,že je to v poriadku. Nerozumiem. Vyveďte má, prosím z omylu. Ďakujem, Miro

  1. Dobry den pan Karol,

   ak kontrolujete zasuvku vadaskou, dvojpolovym meranim, a kontrolujete fázu proti zemi, vyhadzuje vám prúdový chránič. Ak kontrolujete fázu proti neutrálnemu vodiču, nevyhodí vám chránič. Je to zapojené v poriadku, iba ste nevedel že prvok, ktorý vyhadzuje nieje istič, ale chránič. A ten na príncípe Kirchhoffovho zákona, vyhodí, pretože prúd tečie z uzla von, mimo obvod prúdového chrániča. Váš elektrikár vás neklame. 🙂

   Vsetko dobré prajem.

   Pastorek

  1. Dobry den pani Sojakova, sama to zapojenie urcite neskusajte a zavolajte si elektrikara. Napatie a prud v zasuvke su zivotu nebezpecne, a farby kablov nemusia byt spolahlive. Elektrikar si kable zmeria vadaskou a bude to vediet bezpecne a odborne zapojit.

   1. Ďakujem za radu a ešte by som sa chcela opytať,či Vám niekde nemôžem poslať fotku zapojenej zasuvky a Vy by ste mi pomohli ako to mám správne zapojiť.

    1. Dobry den, sedy kabel je bohuzial nestandartny, obvykle sa v bytovych rozvodoch nevyskytuje. Obvykle byvaju dva cierne a dva zelene. Pri tomto zapojeni by som si netrufol drzat sa farieb a potencialy vodičov by som si odmeral meracim pristrojom. Ide o vašu bezpečnosť.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.