Ako ušetriť za energie v domácnosti?

  • Najvyššia položkou v nákladoch na energie v domácnosti je vykurovanie.
  • Ďalšie v rade sú náklady na ohrev vody a tiež na prevádzku elektrospotrebičov. 
  • Najjednoduchšia cesta k úsporám energií je modernizácia spotrebičov a osvetlenia.

Koľko energie spotrebuje vaša práčka? Domáci audit spotrebičov

Medzi domáce spotrebiče s najväčšou spotrebou energie rozhodne patrí chladnička a práčka. U týchto, aj iných spotrebičov je treba brať do úvahy staroba a energetický typ spotrebiča. Väčšinou platí, že čím starší je to model, tým viac energie spotrebuje. Ak teda vlastníte chladničku staršiu ako desať rokov, neváhajte s nákupom novej. Tiež moderné práčky spotrebujú na jedno pranie oveľa menej energie, než podobné spotrebiče pred desiatimi a viac rokmi. 

Energetický štítok spotrebiča napovie 

Ak sa rozhodnete zaobstarať si nový elektrický spotrebič do domácnosti, pri nákupe by vás mal okrem ceny zaujímať hlavne jeho energetický štítok. Ten opisuje prevádzkovú spotrebu energie, účinnosť a tiež hlučnosť. V SR tento štítok nájdete na práčkach, sušičkách, elektrických rúrach, chladničkách, umývačkách aj klimatizačných jednotkách. Najúspornejšie a najefektívnejšie elektrospotrebiče sú označené A +, A ++ a A +++. U väčších spotrebičov sa dnes už nevyrábajú nižšie kategórie než B. 

Vypínajte spotrebiče dôsledne 

Vo väčšine domácností nájdete televízor, počítač alebo wifi router. Užívatelia ich často vypnú, ale ponechajú v zásuvke. Spotrebiče vo stand-by režime však odoberajú prúd stále. Táto nevyžiadaná spotreba je síce minimálna, ale pri dlhodobom odbere a väčšom množstve takých spotrebičov sa už zvyšuje účet za elektrinu. Vypínanie elektrických prístrojov zo zásuviek sa teda odporúča kedykoľvek prístroj vypínate alebo odchádzate na dovolenku. V takom prípade je ideálne odpojiť aj také zariadenie, ako je chladnička ( samozrejme ak je prázdna a odmrazená).   

Znížte náklady vďaka novému ističu alebo inej sadzbe 

Znížením veľkosti hlavného ističa pred elektromerom môžete dosiahnuť úsporu nákladov. Ak teda vaša spotreba v energetike nie je veľká , zvážte, či vám nepostačí istič s nižšou kapacitou a teda aj nižšími poplatkami. Ďalšou cestou k úsporám financií je zmena distribučnej sadzby. Tá sa odporúča po zmenách v odbere prúdu ( napríklad pri navýšení spotreby ). Cena výmeny hlavného ističa pred elektromerom sa pohybuje v desiatkach eur a čiastka sa vám môže vrátiť už v priebehu prvého roka. Konzultácie, samotnú výmenu ističa, vystavenie revíznej správy, všetky tieto služby máme v ponuke. Stačí sa na nás len s dôverou obrátiť. 

Modernizácia osvetlenia 

Nemalé peniaze doslova prepálite na osvetlenie. Jeho modernizácia najčastejšie obnáša výmenu existujúceho osvetlenia za LED svetelný zdroj, ktorý je lacnejší, odolnejší voči nešetrnému zaobchádzaniu a v neposlednom rade má tiež oveľa dlhšiu životnosť. LED žiarovky spotrebujú približne sedemkrát menej elektrickej energie než bežné žiarovky. Napríklad 60W žiarovka spotrebuje pri svietení 4 hodiny denne skoro 90 kWh ročne. Porovnateľná LED žiarovka pritom len 13 kWh. Ročne táto LED žiarovka ušetrí elektrinu za takmer 10€.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *