Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/2/f/2fafe192-f57a-4cd8-baef-aab12739f043/servisprofi.sk/web/wp-config.php on line 66

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/2/f/2fafe192-f57a-4cd8-baef-aab12739f043/servisprofi.sk/web/wp-config.php on line 67
Ako zapojiť vypínač na svetlo – Servis Profi

Ako zapojiť vypínač na svetlo

Prísť k vypínaču, ktorý po zapnutí rozsvieti svetlo, dnes to robíme plne automaticky. Problém samozrejme môže nastať v prípade, keď sa daný vypínač rozbije, a je tak potrebné ho vymeniť a opäť zapojiť. Alebo ak dorábate svetlo tam, kde predtým nebolo. To síce môže urobiť privolaný elektrikár, ale tí odvážnejší jedinci a milovníci extrémnych športov to môžu skúsiť zvládnuť sami.

Stačí len dbať na to, aby ste každý kábel zapojili správne. Po dobu trvania celej akcie je nevyhnutné dbať na bezpečnosť. Treba zhodiť hlavný istič elektrického prúdu, a niekoľkokrát sa presvedčiť o tom, že do daného vypínača elektrina skutočne nejde. Až potom sa už môžeme pustiť do konkrétnej práce. Vypínač má svoju základnú rámovú časť, potom ovládacie páčky a montážny rámik.

Ponúkam pre svojich zákazníkov v zásade 2 druhy mnou overených vypínačov

Séria Legrand Valena – na trhu 20 rokov, rokmi overená, vyskúšaná, spoľahlivá značka, dizajnovo stále moderná, s veľmi dobrou podporou.

  • Výhody + dobrá podpora výrobkov do viacrámikov, spolu s vypínačom može byť termostat, rádio, reproduktor, televízne zásuvky
  • Nevýhody – časovo náročnejšia montáž pri viacnásobných rámikoch a vystreďovaní do vodováhy

Séria Legrand Valena life – veľmi moderná, dizajnová séria, s automatickými svorkami, gumovým tesnením, dobre kopíruje aj krivšie steny.

  • Výhody + moderný dizajn + automatické svorky
  • Nevýhody – nevhodné pre zákazníka citlivého na cenu

Pri montáži vypínača si treba ujasniť farby vodičov

Obvykle býva použitá čierna, hnedá, šedá. Tieto farby platia pre ako pre prívod do vypínača, tak aj pre vývod z vypínača. Pozor, stretol som sa už s inštaláciami, kde sa vo vypínači našla aj modrá a zelená, ktoré tam štandardne nemajú čo robiť. Je prípustné, aby bol vodič modrej a zelenej farby spojený wago spojkami poza prístroj vypínača, tieto vodiče však nesmú ísť do zapojenia samotného prístroja vypínača.

Ak máme jasno vo farbách, a kontrola privedených a odvedených farieb dopadla dobre, môžeme sa pustíť do zapojenia. Vypínač zapájame podľa tzv. typu riadenia vypínača.

Ak chceme jedným vypínačom ovládať jedno svetlo, volíme vypínač s riadením č.1

Ak chceme jedným vypínačom ovládať dve svetlá alebo luster s viacerými svetlenými vývodmi, volíme vypínač s riadením č.5

Ak chceme ovládať jedno svetlo dvomi vypínačmi, volíme vypínač s riadením č.6

Ak chceme jedno svetlo ovládať viacej ako dvomi vypínačmi, tak medzi dva vypínače s riadením č.6, vkladáme ľubovolný počet vypínačov s riadením č.7

A takiež sa môžeme stretnúť s inštaláciou urobenou pomocou tlačidiel a impulzného relé.

Potom sa môžeme stretnúť s požiadavkou na vypínač s riadením 6+6 v jednom rámiku. Toto zapojenie nazývame riadenie č.5B

Vypínač na ovládanie napájania do obvodu varnej dosky, je vypínač s riadením č.3

Medzi problémy, ktoré môžu nastať po modernizácii elektrickej inštalácie, napríklad po výmene obyčajných žiaroviek za LED žiarovky, patrí určite preblikovanie. LED žiarovky preblikujú, aj keď je zhasnuté. Je to bežný jav, kde sa na kábloch v spoločných káblových zväzkoch indukuje napätie z iných káblov, a to aj keď je zhasnuté.

Týmto napätím sa nabíjajú kondenzátory v spínaných zdrojoch úsporných svietidiel. U obyčajných žiaroviek tento problém neexistoval, pretože na rozsvietenie žiarovky je potrebný niekoľkonásobne väčší prúd. Celý problém ešte zhoršuje použitie dútnaviek alebo LEDiek ako orientačného osvetlenia.

Odstrániť tento jav je väčšinou pomerne jednoduché. Avšak nie vždy sa to podarí. Priamo ABB vyrába na tento účel tzv. Kompenzátor, ktorý sa zapojí paralelne k svietidlu, ostatní výrobcovia majú v ponuke často niečo podobné. Kompenzátor funguje tak, že napätie, ktorým by sa nabíjali kondenzátory v zdroji, zvedie proti nule.

Ak je jedným vypínačom zapínaných viac svetiel (napr. Chodba), je možné do jedného svietidla umiestniť obyčajnú žiarovku (napríklad 20W), ktorá prebytočné napätie odstráni.


kompenzator


rc člen

Jedná sa o RC člen, teda sériové, alebo paralelné zapojenie kondenzátora a rezistora. Ja väčšinou používam obyčajný RC člen 100 nF, 120 kOhm. Jeho cena je okolo 1€. Niekedy stačí zapojiť jeden, prípadne dva kúsky paralelne ku svietidlu. Teda napr. priamo na svorkovnicu svetla, kde má byť zdroj s LED.

Chcete si vypínače kúpiť u mňa? Neviete si rady so zapojením, alebo sa chcete predsa len zveríť do rúk odborníka? Neváhajte ma kontaktovať. Cenová ponuka je vždy bezplatná.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *