Bojler: Podľa čoho si ho vybrať a ako sa o neho starať

Úspora energií je dnes častou požiadavkou na zariadenia, a to platí aj pre bojler. Pri ohreve teplej úžitkovej vody môžete ušetriť alebo minúť veľa peňazí. Je ale potrebné, vybrať vhodný bojler a dať ho doma na správne miesto. Potom môžete docieliť pokojne aj o tretinu nižších nákladov na teplú vodu pre celú domácnosť. A to už za to stojí. Ako na to, sa dozviete v tomto článku.    

Vo výbere bojlera hrá úlohu ekonomika 

Ekonomické úvahy sa premietajú do celého fungovania domácnosti. Zahŕňame sem samozrejme aj ohrev teplej úžitkovej vody. Potrebujeme taký bojler, ktorého prevádzkové náklady budú čo najnižšie a efekt čo najvyšší. Bojler rozumne umiestnite, pretože je mnohokrát veľmi nevýhodné viesť rozvody teplej vody z jedného konca domu na druhý. Dochádza tak k veľkým tepelným stratám. Niekedy je lepšie zapojiť k odberu teplej vody prietokový ohrievač.             

Aké typy bojlerov máte k dispozícii a ako fungujú ?  

kombinovaný bojler

Kombinovaný bojler dokáže buď vodu sám ohriať ( najčastejšie elektrinou ) alebo slúži ako zásobník pre teplú vodu, ktorá sa ohriala iným spôsobom napríklad plynom, solárnym ohrevom alebo tuhými palivami.        

+ Teoreticky ohrejete vodu, aj keď vypadne elektrina.  

+ Môžete si vybrať najlacnejšií zdroj energie. 

– Je finančne nákladnejší (cena cca od 230 €)  

Pozrite sa na aktuálne cenové porovnanie najlepšie hodnoteného kombinovaného bojlera:   

DRAŽICE OKC 125 v cene od 280 – 380 €.    
    

elektrický bojler

Elektrické bojlery sú z pohľadu nákladov veľmi efektívne, môžu napríklad ohrievať vodu lacnejšie, na nočný prúd.   

+ Vstupná investícia do zariadenia je nižšia (už od cca 115 €).  

+ Prevádzka je úplne bezpečný, nemá žiadne riziká.

– Elektrina nemusí byť vždy najlacnejším zdrojom energie. 

Akumulačný bojler

Akumulačné bojlery dokážu zhromaždiť prebytočné teplo od zdroja, teda napríklad kotla, tepelného čerpadla alebo tiež solárneho systému. Akumulačné bojlery sámi vodu primárne neohrievajú.     

+ Môže významne predĺžiť životnosť kotlov pre vykurovanie.  

+ Efektívne využije teplo, ktoré by sa inak stratilo.  

– Je finančne nákladnejší (cena od 210€).  

Podľa typu využitia existujú dva typy bojlerov

Zásobníkový tlakový bojler je vhodný ako centrálny ohrievač vody (je umiestnený v kúpeľni, pivnici, prípadne na inom mieste). Má spravidla kapacitu nad 50 litrov a z neho sa rozvádza teplá voda do celého domu.          

Zásobníkový beztlakový bojler slúži pre lokálny ohrev vody a je umiestnený najčastejšie nad umývadlom alebo pod drezom. Jeho kapacita býva maximálne 15 litrov, slúži k ohrevu vody na umývanie rúk alebo umývanie riadu.  

Podľa akých kritérií bojler vyberať ? 

objem bojlera

Požadovaný objem bojleru určíte podľa počtu ľudí, ktorí ho budú užívať, podľa teploty vody v bojleri, podľa typu užívania a podľa typu energetického tarifu.      

Objem bojlera podľa typu tarifu 

Keď vezmeme najčastejšie používaný spôsob ohrevu teplej vody v bojleri teda elektrinou, záleží na type tarifu, ktorý budete používať.

V prípade, že budete elektrinou len ohrievať teplú vodu v bojleri, budete mať akumulačnú tarifu DD4, ktorá vám umožní čerpať lacnejší „nočný prúd “ po dobu 8 hodín denne. Vďaka pripojeniu bojlera k HDO (Hromadné Diaľkové Ovládanie) bude vodu ohrievať iba v dobe, kedy zrovna lacný tarif prebieha. Časový úsek, kedy lacný nočný prúd beží, ovláda signál automaticky. V tomto prípade je potrebné vodu v bojleri ohriať na lacný prúd a spotrebúvať ju môžete kedykoľvek.                      

V prípade, že máte akumulačnú tarifu DD4, budete v princípe potrebovať bojler väčší. V prípade, že budete elektrinou v dome aj vykurovať a dosiahnete napr. na tarif DD5, kde je lacnejší nočný prúd k dispozícii minimálne 20 hodín denne, bude vám stačiť menší bojler. Dohrievanie teplej vody v bojleri tak bude výrazne častejšie než u akumulačného tarifu a nie je teda potrebný taký veľký objem vody.                    

TIP: Ak máte priamovýhrevnú tarifu DD5, nekúpte si zbytočne veľký bojler. Čím väčší objem vody v bojleri budete nahrievať, tým väčšie budú tepelné straty.   

Teplota vody v bojleri 

Uvažovaný objem bojlera je dobré zvážiť aj z hľadiska teploty, na ktorú budete teplú vodu vnútri nahrievať. Štandardne sa uvažuje o teplote 65 ° C. Primárne neuvažujte o tom či budete ohrievať na nižšiu či vyššiu teplotu.       

TIP: V prípade, že zistíte, že Vám pôvodne zvolený objem bojlera nevyhovuje a je buď zbytočne veľký alebo nedostatočný, upravte si v bojleri teplotu vody.        

Pre nedostatočnú kapacitu bojlera teplotu vody zvýšte, pre prebytočnú kapacitu, teplotu znížte. 

Voľba objemu bojlera podľa počtu ľudí v domácnosti  

Namodelujeme si príklady pre 2 a 4 člennú domácnosť.   

Bojler pre dvojčlennú domácnosť  

V prípade uvažovanej nízkej spotrebe teplej vody (rýchle a krátke sprchovanie, umývanie riadu v umývačke atď.) a priamovýhrevnom tarife DD5, bude stačiť dvojčlennej rodine bojler o objeme 30-50 l. V prípade akumulačného tarifu DD4, uvažujme minimálne o objeme bojlera 60 l. V prípade, že z nejakého dôvodu nie je možné prepnutie tarifu ani na akumulačné a budete ohrievať vodu v bojleri v klasickom jednotarife DD2, počítajme s objemom bojlera rovnako ako pre priamovýhrevný tarif DD5.                          

Pri strednej spotrebe teplej vody (bežne dlhé sprchovanie a bežnú prevádzku domácnosti) vám pri priamovýhrevnom tarife DD5 postačí 60-80 l a pri akumulačnom tarife DD4 počítajte s bojlerom o objeme v rozmedzí 80-120 l.  

U vysokej spotreby teplej vody ( kúpele vo vani ) voľte pri priamovýhrevnom tarife DD5 cca 120l bojler, a pri akumulačnom tarife DD4 voľte bojler s objemom 160-180 l.    

Bojler pre štvorčlennú rodinu 

Pri štvorčlennej rodine o nízkej spotrebe teplej vody uvažovať nebudeme.  

Pre strednú spotrebu a priamovýhrevný tarif DD5 sa pozerajte po bojleroch objemoch okolo 120l, u akumulačného tarifu DD4 siahnite po objeme 180 l.      

U vysokej spotreby vody a priamovýhrevnom tarife DD5 vám bude vyhovovať 180l bojler. Pri akumulačnom tarife DD4 to bude bojler s objemom okolo 250 l.    

Kde bojler umiestniť?

Podstatné je, kam sa bojler hodí. Vždy by mal byť čo najbližšie odberného miesta pre teplú vodu. Ak máte doma viac miest pre odber teplej vody, oplatí sa inštalovať väčšie ohrievače vody v mieste blízkom najväčšieho odberu. Menšie ohrievače sa oplatia v miestach , kde sa odoberá teplej vody menej. Keď je vzdialenosť medzi bojlerom a odberným miestom dlhšia, než 2 metre, tepelné straty ochladzovaním vody v rozvodoch narastajú.                     

Pravidelná údržba bojlera

Veľká časť majiteľov to nerobí, pretože sa o tom príliš nehovorí, ale o bojlery je potrebné sa pravidelne starať. Na stenách nádoby a na vykurovacom telese sa usadzuje vodný kameň, ktorý je treba pravidelne odstraňovať. Nánosy vodného kameňa totiž zvyšujú spotrebu energie. Vodný kameň by mal ísť dole väčším prúdom vody, prípadne použite nejakú drevenú špachtľu k jeho odstráneniu. Rozhodne vodný kameň neodstraňujte ostrými predmetmi, pretože by ste mohli povrchy poškodiť.           

Tiež je potrebné, v závislosti od tvrdosti vody, každé 2-3 roky vymeniť horčíkovú tyč-ochranu proti korózii .     

životnosť bojlera

Odolnosť voči hrdzi a vodnými kameni sú kľúčové faktory ovplyvňujúce životnosť bojlera. Nerezové ohrievače vydržia 15-20 rokov ( sú ale drahšie ), smaltované 10-15 rokov ( sú lacnejšie ). Dívajte sa po bojleroch s vyberateľným vykurovacím telesom, to uľahčí servis a získate čistiaci otvor, umožňujúci odstrániť usadeniny a vodný kameň. Pravidelný servis nielen ušetrí vaše náklady na ohrev teplej vody, ale predĺži celú životnosť vášho bojlera.

Funkcie bojlerov uľahčujú prevádzku 

Anti-Freeze , teda ochrana proti nízkej teplote zabráni zamrznutiu vody a popraskaniu vnútorného plášťa bojlera. Keď poklesne teplota vody pod 5 ° C, vykurovacie telesá sa zapnú.

Anti-Legionella dezinfikuje vodu proti nákaze touto baktériou. Keď po dobu 30 dní teplota v zásobníku neprekročila 70 ° C, ohreje sa nad túto teplotu, tým dôjde k zničeniu baktérií.      

Aké máte s boilermi skúsenosti Vy? Máte nejaké špeciálne tipy a triky spojené s údržbou bojlera? Podeľte sa o ne s nami v diskusii.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *