Elektrická prípojka/prípojka NN/nové odberné miesto

Staviate dom, chatu, alebo chcete mať len elektriku na pozemku? Budete potrebovať elektrickú prípojku. Ako postupovať pri jej zriaďovaní?

 1. Začať musíte na stránkach Západoslovenskej Distribučnej, kde požiadate o zriadenie nového odberného miesta: https://www.zsdis.sk/online-sluzby/pripojenie/ziadost
 2. Na peknej a prehľadnej stránke vyplníte žiadosť
 3. Pri vypĺňaní žiadosti uveďte správne informácie z projektu:
 • Počet fáz (jednofázové pripojenie alebo trojfázové pripojenie)
 • Počet taríf (jednotarifné meranie alebo dvojtarifné meranie)
 • Veľkosť ističa pred elektromerom (pre domácnosti najčastejšie 16 – 40A)

„Ak neviete vyplniť niektorý parameter, neváhajte ma kontaktovať, pre svojich zákazníkov poskytujem poradenstvo bezplatne.“

 1. Západoslovenská Distribučná vám zašle na korešpondenčnú adresu vyjadrenie k Vašej žiadosti, spolu s technickými podmienkami pripojenia, a šekom na pripojovací poplatok.
 2. S týmto vyjadrením ma kontaktujte, vypracujem Vám projekt, kde zohľadním technické podmienky prevádzkovateľa siete a vaše požiadavky. Podľa charakteru spotrebičov Vám navrhnem optimálne riešenie pre Vás na mieru. Projekt bude obsahovať informáciu o trase kábla, typu kábla, charaktere spotrebičov, hĺbke výkopu, výpočet úbytku napätia.
 3. Projekt zašlete na Západoslovenskú Distribučnú (elektronicky, alebo poštou) na finálne odsúhlasenie.
 4. Západoslovenská distribučná pošle súhlasné stanovisko, že je projekt v poriadku, a môžete podľa neho začať budovať odberné miesto.
 5. Vybudujete (ja vám vybudujem) nové odberné miesto, podľa projektu a vyhotovím Vám revíznu správu, že je odberné miesto vybudované správne a presne podľa schválenej dokumentácie.
 6. Revíznu správu pošlete Západoslovenskej distribučnej.
 7. Vyberiete si dodávateľa elektrickej energie. (ktorý dodávateľ je najlacnejší sa dočítate v bode č.3 tohto článku: https://servisprofi.sk/77-tipov-a-trikov-ako-usetrit-na-energiach/)
 8. Užívate si výhody elektrickej prípojky ☺

Najčastejšie mýty o elektrických prípojkách:

 • Máte doma na povali kábel, a chcete ho použiť pre Vašu elektrickú prípojku, lebo bol zadarmo? Takáto vidina úspory sa môže zle skončiť. Kábel nemusí byť vhodný pre pripojenie Vášho objektu do distribučnej siete.
 • Na modrej streche písali ľudia čo majú rovnako veľký dom ako my, že použili kábel AYKY-J 4×16 na pripojenie domu. Výkop robili 70cm do hĺbky. Spravíme to tiež tak, keď to funguje im, bude to aj nám. Takéto uvažovanie je veľmi nebezpečné, pretože oni možno nemajú bojler, nekúria elektrikou, môžu byť v inej vzdialenosti od prípojného miesta. Tým pádom sa mení hrúbka použitého vodiča, vzhľadom na prúdovú zaťažiteľnosť vodičov a úbytok napätia. Hĺbka výkopu sa zase mení podľa typu terénu, či idete výkopom popod cestu alebo chodník a či ste v súbehu s inými inžinierskymi sieťami. Na prípojku neexistuje univerzálne riešenie. Preto postupujte vždy podľa projektu a odberné miesto dajte vždy skontrolovať odborníkovi na revízii.

2 názory na “Elektrická prípojka/prípojka NN/nové odberné miesto”

  1. Ahoj Mária,

   Náklady na projekt cca 70€
   Pripojovací poplatok cca 200€
   Náklady na vybudovanie odberného miesta cca 400-700€ záleží od dĺžky kábla, na ktorej strane cesty je stĺp, či je prípojka jednotarif alebo dvojtarif a pod.
   Revízia 50€

   Takže celkovo cca 750€.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *