Elektrina alebo plyn: Kto zaplatí viac ? Počítajte s nami

Pretože vykurovanie predstavuje najväčší energetický výdavok domu, dá sa na ňom tiež najviac ušetriť. Musíte ale vedieť, ako na to a nedať na dlhoročné stereotypy. Šetriť totiž nie vždy znamená ušetriť.

Aká je vlastne pravda o vykurovaní moderných novostavieb? Pre lepšiu predstavivosť si v tomto článku porovnáme dva rodinné domy, oba s vykurovanou plochou 113 m², oba postavené v štandarde spotreby tepla do 50 kW / m². Rozdiel je ale v spôsobe vykurovania. Jeden je vykurovaný elektrickou energiou, druhý plynom. Oba domy sú priemernými stavbami, akých sa dnes stavia okolo miest desiatky. 

Ktorý z majiteľov bude ma menší účet za energie? Elektrina alebo plyn?   

Oba vyššie zmienené domy spotrebujú priemere medzi piatimi a šiestimi tisícmi kilowatthodín energií za rok. Spravidla nás ani toľko nezaujíma objem spotrebovanej energie, ako skôr konečný účet za energie na inkaso. Je preto jasné, že už pri letmom porovnaní súčasných priemerných cien zhruba 0,12 € / kWh za elektrinu a 0,04 € / kWh plynu každému z nás padne do oka tri krát lacnejšie plyn.

Dom vykurovaný elektrinou ale nakoniec zaplatí celkovo nižší účet za energie. Ako to?   

V modernej drevostavbe totiž moc energie na kúrenie nespálite a rozdiel v účte za kúrenie teda nie je zásadný (v našom prípade cca 215 € / rok). Navyše, ak si do svojho rodinného domu zaobstaráte elektrické vykurovanie, môžete požiadať o zvýhodnenú tarifu elektriny DD5. Oproti bežnej cene 0,10 € v tarife DD2 / kWh Vám tak bude dodávateľ elektriny účtovať iba približných 0,07 € / kWh.                   

Aj napriek tomu, stále ide o drahší zdroj energie, mohli by sme namietnuť. Fígeľ ale spočíva v úspore nielen za vykurovanie, ale aj v úspore za elektrinu, ktorú spotrebujeme pri bežnej prevádzke domácnosti po celý rok v spotrebičoch, ako je bojler, práčka, chladnička atď . A tej tiež nie je málo ( priemerná domácnosť cca 340 kWh / mesiac ).                 

Náklady na obstaranie sa tiež počítajú  

Ak chceme náš cenový prepočet dotiahnuť do konca, musíme zohľadniť tiež obstarávaciu cenu vykurovacieho systému. Jednoduché elektrické priamovýhrevné kúrenie s diaľkovo riadeným termostatom totiž vyjde jeho majiteľa na zlomok toho, na čo by ho prišla plynová prípojka, rozvody, vykurovacie telesá a kotol dohromady.         

Plynový alebo akýkoľvek iný kotol v dome so sebou navyše prináša ďalšie každoročné radosti, ako je návšteva kominára, revizáka plynových spotrebičov atď., ktorí si za svoje služby nechajú bohato zaplatiť.     

Elektrina je u menších a dobre izolovaných domov celkovo výhodnejšia než plyn, neplatí to však vždy a všade      

Samozrejme , nie každému sa finančne oplatí “ kŕmiť “ kúrenie elektrinou. V starých domoch, členitých budovách či nekvalitne postavených novostavbách vyjde elektrika podstatne drahšie. Obyvatelia takého domu totiž potrebujú kúriť na kvantitu. Komfort a bezstarostnosť domu vykurovaného elektrinou by nedokázali doceniť. Bývanie v takomto dome pre nich totiž znamená večný boj s nástrahami obývanej stavby a vysoké účty za čokoľvek spojeného s touto stavbou.

Finálny verdikt: Plyn alebo elektrina ? 

Rada na záver teda znie: ak chcete svoj nový dom postaviť skutočne tak, aby spĺňal nároky na energeticky šetrný dom, kúpte si elektrické kúrenie. Plynový kotol rovnako ako tepelné čerpadlo v takom prípade nepredstavuje nič iné, než zbytočné vyhadzovanie peňazí do komína.

Priemerné náklady na obstaranie niektorých vyššie zmienených častí vykurovacieho systému nájdete tu :  

 • Elektrické priamovýhrevné kúrenie : 95 €
 • Plynový kotol : 650 €
 • Elektrokotol : 560 €
 • Radiátory: 95 €

Aký je Váš názor na vykurovanie elektrinou? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v diskusii

12 názorov na “Elektrina alebo plyn: Kto zaplatí viac ? Počítajte s nami”

 1. Nechápem ako môže byť priamovykurovanie elektrinou lacnejšie ako cez tepelné čerpadlo……Nech mi to niekto vysvetlí. Veď tepelné čerpadlo vyrobí 2,5-5 krát viac tepla ako priamovykurovanie elektrokotlom???????

  1. Do výpočtu je zohladnena velkost vstupnej investicie. Instalacia tepelneho cerpadla stoji 10.000€. Instalacia priamovyhrevneho kurenia stoji 1000€. Pri malej a dobre zateplenej stavbe, sa 9000€ navyse vynalozenych na tepelne cerpadlo na uspore energie nevrati skor ako za 15 rokov, co je zaroven zivotnost tepelneho cerpadla. Takato logika je za tym. 🙂

   Pekny den, Boris.

   1. Miroslava Bakošová

    Dobrý deň, zaujal ma váš článok a potrebovala by som odborný názor, či použiť plyn alebo elektrinu na vykurovanie starého jednopodlažného rodinného domu po mojej babke. V minulosti sa tam kúrilo do kachlí.

    1. Dobry den pani Bakosova,
     nech sa vam paci, poskytnem vam odbornu konzultaciu osobne v Piestanoch alebo online, cena je 40€/hod.
     S pozdravom, Pastorek.

 2. Dobrý deň, mám trojpodlažný dom v svahovitom teréne s kvalitným zateplením. Zdroj tepla podlahové kúrenie 220m2. Každý mi odporúča tepelné čerpadlo. Vieme mi poradiť čo bude efektívnejšie?

  1. Dobry den, tepelne cerpadlo by vam pri rovnakom mnozstve dodaneho tepla spotrebovalo 6 nasobne menej elektriny. Cize by bolo efektivnejsie. Na druhej strane by vas vela stalo obstaranie a vstupna investicia. Vstupna investicia by sa dala znizit keby ste siahli po dotacii zelena domacnostiam, ktora je od Januara 2024 znovu aktualna.

 3. Denisa Košecká

  prosím o radu , mam jednopodlažný dom 200 m2 spolu, dom je zateplený,
  doposiaľ sme kurili plyn , teraz treba nový kotol ale nemožem dať kondenz lebo odpad je na opačnej strane domu,platba za plyn doteraz 160 eur mes, a nekondenzačné kotle vraj budú zakázané EÚ, o kolko viac cca budem patiť mesačné za elktrinu ak dám elektrický kotol
  ďakujem

  1. Elektrický kotol vám nedoporučujem, nedoplatíte sa. Osobne by som siahol po tepelnom čerpadle a využil by som dotačné programy, ktoré momentálne bežia. Zelená domácnostiam vám umožňuje čerpať dotáciu aj na tepelné čerpadlo aj na fotovoltiku. Potom je este dotacny program obnov dom.
   Informacie o plynovom kotle cerpajte zo stranky oplyne.info a pre dotaciu doporucujem oslovit niekoho z oboru, napriklad firmu profitherm Piešťany.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *