Elektroinštalačné zóny, inštalácia v kúpelni a prúdové chrániče

Ako má vyzerať elektroinštalácia v kúpeľni aby bola bezpečná?

Ako majú vyzerať drážky na elektriku v domoch a bytoch?

Stačí mi dať prúdový chránič len na kúpelňu?

Problematike o voľbe a rozmiestneniu elektrických zariadení do kúpeľní sa podrobne venuje technická norma STN 33 2000-7-701. 

Problematike inštalačných zón sa zase venuje STN 33 2130.

Zásuvky sa umiestňujú vo výške 30 cm nad úrovňou podlahy, resp. podľa potreby interiéru.

Zásuvky nad pracovnou doskou v kuchyni sa umiestňujú vo výške 120cm.

Vypínače sa osádzajú do výšky 120 cm nad úroveň podlahy.

Ako majú vyzerať drážky na elektriku v domoch a bytoch?

Celkové usporiadanie a umiestnenie rozvodu v objekte delíme na vertikálne, horizontálne a kombinované:

  • Vertikálny systém tvoria všetky rozvody, ktoré sú umiestnené tak, že na uloženie využívajú zväčša konštrukcie stien. 
  • Horizontálny systém tvoria všetky rozvody, ktoré sú umiestnené tak, že na uloženie využívajú zväčša konštrukcie stropov a podláh. 
  • Kombinovaný systém využíva zároveň konštrukcie stien, stropov aj dlážok na uloženie rozvodu.

Pri umiestňovaní skrytých vedení, zásuviek, spínačov a vývodov v budovách na bývanie platí zásada presného vymedzenia elektroinštalačných zón podľa STN 33 2130/Z3:2002, v ktorých môžu byť umiestnené vedenia. Priestorové vymedzenie zón

Vodorovné inštalačné zóny majú šírku 300 mm a členia sa nasledovne:

• zóna vodorovná – horná (ZV-h) je od 150 do 450 mm pod dokončeným stropom,

• zóna vodorovná – dolná (ZV-d) je od 150 do 450 mm nad dokončenou podlahou,

• zóna vodorovná – stredná (ZV-s) je od 900 do 1 200 mm nad dokončenou podlahou.

Zvislé inštalačné zóny majú šírku 200 mm a členia sa nasledovne:

• zóna zvislá – dverná (ZS-d) je od 100 do 300 mm vedľa dverného otvoru, 

• zóna zvislá – okenná (ZS-o) je od 100 do 300 mm vedľa okenného otvoru, 

• zóna zvislá – rohová (ZS-r) je od 100 do 300 mm vedľa rohu miestnosti. 

Ako má vyzerať elektroinštalácia v kúpeľni aby bola bezpečná?

– v kúpeľni a práčovni so sprchou sú stanovené zóny 0,1,2 podľa STN 33 2000-7-701:2007 

V oblasti vane je určená zóna 0. Nad vaňou je zóna 1, zóna 2 je zase 60cm od vane/sprchovacieho kúta na každú stranu.

-okolo umývadiel a kuchynského drezu je stanovený umývací priestor podľa STN 33 2000-7-701:2007

Zásuvku pri umývadle, ktorú chceme osadiť do výšky menšej ako 120cm, môžeme umiestniť až 20cm od hrany umývacieho priestoru, ktorý je tvorený hranou umývadla. (napríklad pre prietokový ohrievač, alebo malý bojler)

Zásuvka a vypínač, ktorej výška je 120cm, už môže byť na hrane umývacieho priestoru, nie však v ňom.

Lampa nad umývadlom musí byť umiestnená do výšky 180cm od výšky podlahy.

Stačí mi dať prúdový chránič len na kúpelňu?

Podľa normy STN 33 2000-4-41:2007 vydanej v roku 2007, stačilo prúdové chrániče používať v domácnostiach len obmedzene, a to pre zapojenie kúpeľní a vonkajších spotrebičov, ako sú čerpadlá, kosačky a malé stavebné stroje. Po aktualizácii normy z roku 2019, je toto neprípustné, nariaďuje inštalovať tento ochranný prvok ku každému prístupnému elektrickému obvodu.

Takže nielen do kúpeľne, ale všade!

Každý nový a novo zrekonštruovaný rodinný dom, byt či kancelária musia byť vybavené prúdovými chráničmi. Prúdové chrániče musia chrániť úplne všetky laikom prístupné zásuvky do 20 A v domových inštaláciách.

Prúdové chrániče sú veľmi citlivé, fungujú v rozsahu od 15 do 30 mA unikajúceho prúdu. Dokážu ochrániť nielen život, ale aj majetok pred požiarom vzniknutým poruchou izolácie. Ich slabinou však je, že ak sú inštalované centrálne, môžu spôsobiť nechcené výpadky elektrospotrebičov, a znehodnotiť tak napríklad zásoby potravín v chladničkách či spôsobiť kolaps dátovej siete.

Schneider Electric preto uviedol na trh nový typ prúdového chrániča Red Multi 9, ktorý tento nedostatok už nemá. Jeho prednosťou je, že po obnovení parametrov siete uvedie obvod znovu do prevádzky, a zapne tak odpojené elektrospotrebiče. Je to jediný typ prúdového chrániča na trhu, ktorý možno použiť ako centrálny chránič elektroinštalácie bez straty užívateľského komfortu.

12 názorov na “Elektroinštalačné zóny, inštalácia v kúpelni a prúdové chrániče”

  1. Ak sa má robiť nová elektroinštalácia kúpeľne v byte z roku 1980 kde je elektro
    inštalácia BJ/B63 a prúdová sústava 1 50Hz 220V s ochranou proti nebezpečnému
    dotyku nulovaním a pospojovaním. Treba samozrejme elektroinštaláciu už podľa
    STN 33 2000-7-701 a prúdový chránič len pre zásuvku na práčku? A ostatné môže
    zostať istené ističmi pôvodnými? Urobil som preventívnu údržbu všetkých
    obvodov spolu s ističmi.
    Ďakujem za radu a info..

    1. Boris Pastorek

      Dobry den, dakujem za otazku.
      Podla STN 33 2000-4-41 musia byt vsetky zasuvkove vyvody v byte chranene prudovym chranicom. Svetelne obvody v kupelni by mali byt napajane bezpecnym napatim, t.j. 12V. Stare, povodne, bakelitove istice nicomu neprekazaju, problemom je skor dvojzilovy rozvod.
      Snad som poradil.

      1. Dobrý deň chcem sa vás opitať. Robíme rekonštrukciu v rodinnom dome. Koľko potrebujem prúdových chranicou do kúpeľne. Mám si dať samostatne prudovy chránič na obvod zásuviek, samostatne na obvod osvetlenia a samostatné na obvod el. podlahové kurenie, alebo si mám dať jeden na celú kúpeľňu?

        1. Dobry den pane,

          Zalezi kolko mate miesta v rozvadzaci, ja by som dal asi jeden trojfazovy prudovy chranic a zaneho tri jednofazove istice, jeden na zasuvky, dalsi na osvetlenie a dalsi na podlahovku.

          S pozdravom, Pastorek.

  2. Dobrý deň, trochu neskoro ale prečo 12V svetelné obvody v kúpeľni? – idete s nimi do vane alebo do sprchového kútu,…. ? Predsa norma jasne hovorí kde a aké spotrebiče vrátane svietidiel môžu byť osadené. Pri rekonštrukcii rozhodne neodporúčam nechávať nič z pôvodnej inštalácie nakoľko všetko má svoju životnosť aj pôvodné ističe a vodiče a kto sa zaručí že daný starý istič je ešte funkčný – bude ho niekto merať/testovať? Ako sa napíše „revízna“ správa? Istič stojí 2,6€ stojí to niekomu zato? Ak sa rekonštruuje len kúpeľňa môže sa problém vyriešiť jedným 16A kombo istič/chranic a jeden 10A istič na svetelný obvod

    1. Dobry den, ochranu pred urazom elektrickym prudom podrobne riesi STN EN 33 2000-4-41. Umiestnenie elektrickych zariadeni do zon riesi podrobne STN EN 33 2000-5-51 a STN EN 33 2000-7-701. Pokial ste elektrotechnik tak normy poznate a viete, ze v kupelni musi byt ochrana zabezpecena prudovym chranicom alebo elektrickym oddelenim alebo 12V rozvodom. Pokial nieste elektrotechnik, obratte sa na svojho elektrikara a on vam rad pomoze pri vybere vhodneho typu ochrany a vystavi vam na vasu elektricku instalaciu reviznu spravu.

  3. Dobry den,
    je mozne v kupelni tahat rozvody v listach alebo rurkach? V knihe Elektrotechnicka sposobilost pre elektrikarov od J. Meraveho sa pise: “ Elektricke rozvody napajajuce el. zariadenia v zonach 0,1 alebo 2 musia byt zapustene do steny aspon 5cm pod povrchom alebo umiestnene na povrchu do prislusnych uloznych zariadeni ….“
    Je klasicka lista lista prislusne ulozne zariadenie?

    1. Dobry den Vladimir, ano, kablove zlaby su vhodny ulozny material pre kable aj v kupelni. Z hladiska odborneho si to viem predstavit, no z hladiska estetickeho urcite nie. Keby namontujem zlaby na povrch kupelnoveho obkladu, manzelka by ma urcite nepochvalila.

      1. Dakujem, za odpoved. Taku otazku mi polozil kamarat a nevedel som mu odpovedat. Ked som sa to snazil vygooglit natrafil som na tuto zaujimavu stranku. Ide o kupelnu v starom dome kde su kamenne steny a sekat drazku na kable bude pravdepodobne problem.

        1. Zdravím. Momentálne riešim komplet prerábku inštalácie elektriny v starom byte, lámavý hliník, raz mi zásuvka dymila…

          Narazil som po prečítaní článku na jeden možný problém: káble pre zásuvky v obývačke budem ťahať najkratšou možnou cestou, t.j. z chodby po strope cez kuchyňu (neskôr ich zakryje sádrokartón), potom v kuchyni durch cez stenu a do obývačky – tam budú skryté v lištách od plávacej podlahy. Ale, keď som prišiel do posledného rohu v kuchyni, napadlo mi, ťahať káble pekne v rohu, od stropu po podlahu a potom prevŕtať a do obývačky… lenže, idú teda vertikálne od stropu dole, v káblovom žlabe prichytenom na stene a pozdĺž radiátorových trubiek. Môže byť toto riešenie?
          Vzdiaľenosť od trubiek cca. 5cm.

          1. Dobry den pan František,

            Ano, toto riesenie sa zda byt v poriadku. Istic je prvok pouzivany na to, aby zabezpecil nadprudovu ochranu vedeniam. Ak mate spravne nadimenzovane istice, tzn. 1,5mm vodic pre svetelne obvody a 2,5mm vodic pre zasuvkove obvody, nemate sa coho bat. Teplota jadra vodica nikdy nepresiahne maximalnych dovolenych 70°C.

  4. Ďakujem. Tiež myslím, že by to mohlo prejsť. Lebo niekdo píše, že vzdiaľenosť zásuviek od vodovodného vedenia má byť tuším min. 60cm. Prečítal som toho veľa a nerád by som to potom prerábal. Ale keď bude treba. Predsa len radiátorové trubky majú vrstvy izolácie a vodič má dve vrstvy + žľab. Nejaká prílišná teplota z trubiek nejde.

    Za roky už som videl všeličo, aj káble s krabicami ťahané v stupačkách a „pekne“ sa to tam križovalo…

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *