Vykurovanie elektrinou bolo dlho zatracované, predovšetkým kvôli vysokým nákladom a rastúcej cene elektrického prúdu. Moderné elektrokotle sú dnes považované za ekologické zariadenia. Ich hlavnou výhodou je jednoduchá inštalácia a jednoduchá obsluha. Čo by ste o elektrokotloch mali vedieť, skôr než si ho zaobstaráte? Aké sú náklady na vykurovanie? A koľko taký elektrokotol stojí?
O vykurovaní elektrinou sa hovorí, že je najdrahšie. Dnes už to neplatí jednoznačne. Vhodnosť zdroja tepla pre konkrétny dom záleží na úrovni zateplenia, na tepelných stratách aj životnom štýle domácnosti. Elektrické kotle sú preto znova v hre, najmä vďaka ľahkej obsluhe a dobrej účinnosti. Odborníci ich odporúčajú predovšetkým v stavbách, ktoré sú kvalitne zateplené. To znamená, že majú nízke tepelné straty a nepotrebujú toľko energie na vykurovanie. K takýmto stavbám patria hlavne nízkoenergetické alebo pasívne domy.
Čítajte ďalej : elektrina alebo plyn?
Výhody a nevýhody elektrokotla
Elektrokotle sú ekologické zdroje tepla, s čistou prevádzkou. Na rozdiel od kotlov na uhlie, krbových kachlí alebo peletových kotlov, nemusíte zháňať kurivo a riešiť jeho skladovanie. Elektrokotle navyše nie sú hlučné a s ohľadom na spomínaný čistý prevádzku ich tak môžete inštalovať priamo v byte.
Okrem toho, elektrokotle nepotrebujú komín a ich montáž, aj obsluha je veľmi jednoduchá. V porovnaní s tepelnými čerpadlami alebo automatickými kotlami na pevné palivá je obstarávacia cena kotlov na elektrinu neporovnateľne nižšia.
Hlavnou nevýhodou elektrokotlov je cena elektriny. Tá síce v posledných niekoľkých rokoch stagnuje, ale ťažko sa predvída jej ďalší vývoj. Cenu elektriny ovplyvňuje ponuka a dopyt na trhu, zasahujú do nej regulácie zo strany štátov, odstávky jadrových elektrární aj výroba energie z obnoviteľných zdrojov.
Technické parametre elektrokotla
Elektrokotle bývajú spravidla závesné a ich účinnosť môže byť až 99 %. Elektrokotle sa pripájajú k pevnému trojfázovému elektrickému rozvodu sieťového napätia a z dôvodu veľkého príkonu je nutné mať dostatočne silný istič.
Na trhu sú dva hlavné typy elektrických kotlov :
Priamovýhrevný elektrokotol
Priamovýhrevný elektrický kotol má takmer bezobslužnú, bezhlučnú prevádzku a jeho výhodou je okamžitý výkon. Nevýhodou je vyššia spotreba elektriny na vykurovanie.
Elektrokotol sa zásobníkom
Elektrokotol s akumuláciou tepla síce nevyžaduje plný elektrický príkon, ale je treba počítať s priestorom pre akumulačnú nádrž na vodu.
Elektrokotol akumuláciou tepla pracuje na tzv. Teplovodnom princípe, kedy odporové vykurovacie tyče ohrievajú vodu vo vykurovacej sústave. Tá je potom poháňaná obehovým čerpadlom do radiátorov alebo do podlahového kúrenia. Elektrokotle s ohrevom vody možno preto použiť aj na ústredné vykurovanie.
Najčastejšie sa výkon elektrokotlov pohybuje od 4 do 60 kW a dokážu tak pokryť vykurovanie menších miestností i väčších domov. Výkon elektrokotla je potrebné vybrať s ohľadom na tepelné straty objektu. Čo sa týka značiek, predávajú sa elektrické kotle od rôznych výrobcov, ako je Protherm, Bosch alebo Mora. S voľbou toho správneho typu kotla vám poradí projektant TZB, ktorý bude navrhovať vykurovací systém do vášho domu.
Elektrokotol – náklady na vykurovanie
Pri výbere elektrokotla je potrebné, rovnako ako pri voľbe každého iného zdroja tepla, poznať tepelnú stratu domu. Čím nižšia je, tým lepšie, pretože nebudete odoberať toľko elektriny. Vykurovať elektrinou sa tak oplatí hlavne pri moderných nízkoenergetických stavbách, prípadne pri starších domoch po dôkladnom zateplení.
Dozviete sa viac : 77 tip a trikov ako usetrit na energiach
Nespornou výhodou elektrokotla sú aj nízke obstarávacie náklady. Bežné elektrokotle sa predávajú za cenu medzi 550 až 1100€. Rozhodujúce však nie sú len náklady na vykurovanie, ale aj na prevádzku elektrokotla ( tu do hry vstupuje cena elektriny ). Na druhú stranu, na rozdiel od kondenzačných plynových kotlov nevyžadujú elektrokotle pravidelný servis a údržbu.
Porovnanie nákladov na vykurovanie rodinného domu
Pri porovnaní rôznych spôsobov vykurovania bežného rodinného domu vychádza elektrokotol stále ako jeden z najmenej ekonomických spôsobov vykurovania.
Náklady pri vykurovaní elektrokotlom ovplyvňuje aj hospodárnosť prevádzky. Tlmené alebo tzv. prerušované vykurovanie je úspornejšie než celodenné vykurovanie. Dôležitá je preto vhodná regulácia. Prevádzkové náklady ovplyvní aj typ radiátorov – ústredné kúrenie s liatinovými radiátormi, akumulačné podlahové vykurovanie a pod.
Výhodou je, že pri vykurovaní elektrinou môžete požiadať o dvojtarifnú sadzbu ( predtým nočný prúd ). Po väčšinu dňa (pri priamovýhrevnej tarife DD5 je to 20 hodín denne) vám bude v domácnosti prúdiť elektrina v tzv. Nízkom tarife. Náklady na vykurovanie elektrinou môžete ovplyvniť aj vhodnou voľbou dodávateľa elektriny.
Chceli by ste poradiť s tým, aký tarif je pre Vás vhodný? Prípadne ktorý dodávateľ energie je pre Vás najlacnejší? Neváhajte a objednajte si u nás konzultáciu.
Bol pre vás článok užitočný ? Prečítajte si tiež náš ďalší článok : Aká je cena kWh a koľko stojí elektrina v domácnosti?
Mam záujem o vikurovanie elektrokotol ale neviem vypocitat silu kotla.Mam rodinný dom o rozlohe 240m2 v rekonštrukcii ďakujem
Dobry den, projekt kurenia je istotne sucastou dokumentacie pre stavebne povolenie ku vasej rekonstrukcii. Staci precitat technicku spravu od kurenara a budete ihned mudrejsi. Ak chcete nezavisle stanovisko, pomoze projektant TZB.
Dobrý deň,mám vykurovanie kotlom na drevo,asi 220 M2,dom staršieho typu čiastočne zatepleny.Predtym sme dlhé roky vykurovali elektrickýmy akumulacnami,takže máme tkzv. nočný prúd.Znovu by sme chceli vykurovať elektrinou.Prosim ,poraďte mi aký elektrokotol a všetko k tomu.
Dobry den. Ked ste kurili akumulackami, pravdepodobne ste mali nastavenu distribucnu sadzbu DD4. Odporucam vam prejst na sadzbu DD5. Tato sadzba je pre kurenie elektrokotlom najvyhodnejsia. Vyber kotla musite riesit s kurenarom. Ja ako elektrikar, viem pre vas vyriesit to, ze vam kotol bude kurit len pocas lacnej elektriky (20 hodin denne) a pocas drahej elektriky (4 hodiny denne) bude blokovany. Ak ste blizko piestan, volajte, ak ste z daleka, urcite su aj tam sikovni elektrikari.
Dobrý deň.mozem poprosít číslo? Ďakujem. Som z okolia Piešťan
Pravdaze, je uvedene na stranke v sekcii kontakt, nech sa paci.
Dobrý deň prosím o radu.
Mám starší rodinný dom. Plocha cca 110m2.
Dom ma bývanie nadzemné podlažie a vykurovanie čisto podlahové kúrenie voda.
Aktuálne máme paletovú pec Attack 30 automatík. Spotreba na rok je 6t peliet. Pec má zásobník HR600 rovnakej značky ktorý ohrieva vodu(akumulačná nádrž)
Pri aktuálnej cene za biomasu chcem doplniť kúrenie o elektro kotol , pokiaľ sa ceny nezmenia. Aký výkon kotla potrebujem.
Ďakujem za radu
Dobry den Radovan,
Peletová pec Attack 30 Automatik ma nominalny vykon 30kW, s tym ze vykon sa da regulovat od 8 do 30kW.
Ak zvazujete elektrokotol, vykon sa da vzdy škrtit na mensi, ale nikdy nie nasobit na vacsi. Zase nieje dobre kupit zbytocne silny kotol, lebo vase elektricke rozvody to nemusia uniest.
Ak mate na dome 25A istič, kotol vacsi ako 10kW to neutiahne. Keby to mam robit pre seba, vymenil by som hlavny istic za 32A a kupil by som 12kW kotol.
S pozdravom, Boris.
Chcel by som zmeniť plynový kotol na elektrokotol.
Potrebujem vedieť aký by bol najvhodnejší a aku by mal spotrebu ?
V súčasnosti mám kondenzačný kotol so spotrebou 3900 M3, čo je 42124 kWh rocne
Dobry den
Poprosim Vas co je najlepsie kupit , samozrejme na elektriku ked potrebujeme len teplu vodu?, nakolko kurenie mame elektricke podlahove.
Dakujem za pripadnu radu
Dobry den, odporucil by som vam elektricky bojler s tepelnym cerpadlom. Zaujimave vyraba napriklad firma Ariston.
Dobrý deň pán Pastorek, chcem Vás poprosiť o radu. Staviam dom, tehla, 20 polystyrén zateplenie, veľké hliníkové okná v izbách dvojsklo /2x 6mm a 2x8mm/. Dom je poschodový 80m2 a 70 m2, spolu 150m2. Dom bude celoelktrifikovaný, nemáme tam plyn. Mám kúpené tepelné čerpadlo, ale nechcem ho montovať, rozhodla som sa ho predať kým je nové, zabalené a chcem overenú klasiku elektrokotol. Kúrenie bude podlahové vodné. Na dome je fotovoltaika 12KW /21-22 panelov/. Neviem aký kotol /značka, výkon/ by bol pre môj dom najvhodnejší, kvalitný, úsporný, výkonný. Vopred Vám ďakujem za každú radu
Dobry den. Elektokotol spali 6x viac elektriny na ohriatie vasho domu ako tepelne cerpadlo. Urcite odporucam drzat sa tepelneho cerpadla. S elektrokotlom by ste pravdepodobne ani neskolaudoval, pretoze by vam nevysiel energeticky certifikat. Tepelne cerpadlo a fotovoltika su velmi dobry kamarati.
Dobrý deň, tento rok Nás čaká rekonštrukcia rodinného domu, do 25Om obytnej plochy. Doteraz sme kúrili kotlom Vigas na drevo 20kw, spotrebovali sme cca 35metrov makkého dreva (radiatory) cca 1400eur rocne kúrenie. Chcel by som pec na drevo nehať (ako záložný zdroj, keby niečo/možno časom vymeniť za pec na peletky uvidím podľa spotreby elektriny). Ako primárne kúrenie by som chcel elektrokotol. Neviem ako to skombinovať, moja predstava Elektrokotol – Akumulačná nádrž cca 1000litrov – podlahové kúrenie. K teplej užitkovej vode by som chcel klasický bojler, na strechu by som chcel vyhodiť Fotovoltaiku nejaké 3,5Kw na ohrev vody – primárne bojler a sekundárne Akumulačnú nádrž (čo by nezohrialo pomohla by elektrina). Ďakujem za radu.
mam25kw kotol spalim drevo za 1600e plus robota chcel bi som kupit elektricki kotol mam 2 izbi a kuchinua socialne zariasenia neviem aki silni kotol kupit a kolko bi som platil za eliktriku JAN