Elektrokotol : Oplatí sa? A ako vybrať ten najlepší?

Vykurovanie elektrinou bolo dlho zatracované, predovšetkým kvôli vysokým nákladom a rastúcej cene elektrického prúdu. Moderné elektrokotle sú dnes považované za ekologické zariadenia. Ich hlavnou výhodou je jednoduchá inštalácia a jednoduchá obsluha. Čo by ste o elektrokotloch mali vedieť, skôr než si ho zaobstaráte? Aké sú náklady na vykurovanie? A koľko taký elektrokotol stojí? 

O vykurovaní elektrinou sa hovorí, že je najdrahšie. Dnes už to neplatí jednoznačne. Vhodnosť zdroja tepla pre konkrétny dom záleží na úrovni zateplenia, na tepelných stratách aj životnom štýle domácnosti. Elektrické kotle sú preto znova v hre, najmä vďaka ľahkej obsluhe a dobrej účinnosti. Odborníci ich odporúčajú predovšetkým v stavbách, ktoré sú kvalitne zateplené. To znamená, že majú nízke tepelné straty a nepotrebujú toľko energie na vykurovanie. K takýmto stavbám patria hlavne nízkoenergetické alebo pasívne domy.    

Čítajte ďalej :  elektrina alebo plyn?

Výhody a nevýhody elektrokotla 

Elektrokotle sú ekologické zdroje tepla, s čistou prevádzkou. Na rozdiel od kotlov na uhlie, krbových kachlí alebo peletových kotlov, nemusíte zháňať kurivo a riešiť jeho skladovanie. Elektrokotle navyše nie sú hlučné a s ohľadom na spomínaný čistý prevádzku ich tak môžete inštalovať priamo v byte.               

Okrem toho, elektrokotle nepotrebujú komín a ich montáž, aj obsluha je veľmi jednoduchá. V porovnaní s tepelnými čerpadlami alebo automatickými kotlami na pevné palivá je obstarávacia cena kotlov na elektrinu neporovnateľne nižšia.         

Hlavnou nevýhodou elektrokotlov je cena elektriny. Tá síce v posledných niekoľkých rokoch stagnuje, ale ťažko sa predvída jej ďalší vývoj. Cenu elektriny ovplyvňuje ponuka a dopyt na trhu, zasahujú do nej regulácie zo strany štátov, odstávky jadrových elektrární aj výroba energie z obnoviteľných zdrojov.            

Technické parametre elektrokotla 

Elektrokotle bývajú spravidla závesné a ich účinnosť môže byť až 99 %. Elektrokotle sa pripájajú k pevnému trojfázovému elektrickému rozvodu sieťového napätia a z dôvodu veľkého príkonu je nutné mať dostatočne silný istič.          

Na trhu sú dva hlavné typy elektrických kotlov :

Priamovýhrevný elektrokotol 

Priamovýhrevný elektrický kotol má takmer bezobslužnú, bezhlučnú prevádzku a jeho výhodou je okamžitý výkon. Nevýhodou je vyššia spotreba elektriny na vykurovanie.     

Elektrokotol sa zásobníkom 

Elektrokotol s akumuláciou tepla síce nevyžaduje plný elektrický príkon, ale je treba počítať s priestorom pre akumulačnú nádrž na vodu.       

Elektrokotol akumuláciou tepla pracuje na tzv. Teplovodnom princípe, kedy odporové vykurovacie tyče ohrievajú vodu vo vykurovacej sústave. Tá je potom poháňaná obehovým čerpadlom do radiátorov alebo do podlahového kúrenia. Elektrokotle s ohrevom vody možno preto použiť aj na ústredné vykurovanie.                

Najčastejšie sa výkon elektrokotlov pohybuje od 4 do 60 kW a dokážu tak pokryť vykurovanie menších miestností i väčších domov. Výkon elektrokotla je potrebné vybrať s ohľadom na tepelné straty objektu. Čo sa týka značiek, predávajú sa elektrické kotle od rôznych výrobcov, ako je Protherm, Bosch alebo Mora. S voľbou toho správneho typu kotla vám poradí projektant TZB, ktorý bude navrhovať vykurovací systém do vášho domu.

Elektrokotol – náklady na vykurovanie 

Pri výbere elektrokotla je potrebné, rovnako ako pri voľbe každého iného zdroja tepla, poznať tepelnú stratu domu. Čím nižšia je, tým lepšie, pretože nebudete odoberať toľko elektriny. Vykurovať elektrinou sa tak oplatí hlavne pri moderných nízkoenergetických stavbách, prípadne pri starších domoch po dôkladnom zateplení.        

Dozviete sa viac : 77 tip a trikov ako usetrit na energiach

Nespornou výhodou elektrokotla sú aj nízke obstarávacie náklady. Bežné elektrokotle sa predávajú za cenu medzi 550 až 1100€. Rozhodujúce však nie sú len náklady na vykurovanie, ale aj na prevádzku elektrokotla ( tu do hry vstupuje cena elektriny ). Na druhú stranu, na rozdiel od kondenzačných plynových kotlov nevyžadujú elektrokotle pravidelný servis a údržbu.                 

Porovnanie nákladov na vykurovanie rodinného domu  

Pri porovnaní rôznych spôsobov vykurovania bežného rodinného domu vychádza elektrokotol stále ako jeden z najmenej ekonomických spôsobov vykurovania.

Náklady pri vykurovaní elektrokotlom ovplyvňuje aj hospodárnosť prevádzky. Tlmené alebo tzv. prerušované vykurovanie je úspornejšie než celodenné vykurovanie. Dôležitá je preto vhodná regulácia. Prevádzkové náklady ovplyvní aj typ radiátorov – ústredné kúrenie s liatinovými radiátormi, akumulačné podlahové vykurovanie a pod.          

Výhodou je, že pri vykurovaní elektrinou môžete požiadať o dvojtarifnú sadzbu ( predtým nočný prúd ). Po väčšinu dňa (pri priamovýhrevnej tarife DD5 je to 20 hodín denne) vám bude v domácnosti prúdiť elektrina v tzv. Nízkom tarife. Náklady na vykurovanie elektrinou môžete ovplyvniť aj vhodnou voľbou dodávateľa elektriny.            

Chceli by ste poradiť s tým, aký tarif je pre Vás vhodný? Prípadne ktorý dodávateľ energie je pre Vás najlacnejší? Neváhajte a objednajte si u nás konzultáciu.

Bol pre vás článok užitočný ? Prečítajte si tiež náš ďalší článok : Aká je cena kWh a koľko stojí elektrina v domácnosti? 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *