Koľko stojí kWh elektrickej energie?

Cena 1 kWh energie pre domácnosti sa pohybuje medzi 0,06€ a 0,12€. 

Aktualizovaný článok pre rok 2022 nájdete tuKLIKNI SEM

2/12/2020 – Kilowatthodina (kWh) patrí medzi základné jednotky, ktorými meriame spotrebu energie. Pre predstavu táto hodnota zodpovedá prácu stroja s výkonom jeden kilowatt po dobu jednej hodiny. V praxi sa stretnete aj s jednotkou megawatthodina – teda s 1 000 kilowatthodín.  

Oproti elektrine vychádza lacnejšie zemný plyn, ktorý zostáva najpopulárnejším zdrojom vykurovania v našich domácnostiach . Zemný plyn síce nerozsvieti žiarovku, ale teplo vytvára pomerne lacno a komfortne. 

Celková cena kWh energie sa skladá z niekoľkých poplatkov.

Vedeli ste, že vhodnou voľbou tarifu môžete znateľne znížiť svoje platby za elektrinu ? Ušetrite za energiu s vhodnou voľbou tarifu.

Poznáme 5 základných typov taríf:

D1 sadzba pre jednotarifné odberné miesta s malým odberom (ktorých ročná spotreba elektriny je menšia ako 1 344 kWh)

Pevná mesačná zložka za distribúciu elektriny1,5758€/mes.
Variabilná zložka za distribúciu elektriny0,0453€/kWh
Pevná mesačná zložka dodávateľovi elektriny0,90€/mes.
Variabilná zložka pre dodávateľa elektriny0,0704€/kWh

D2 sadzba pre jednotarifné odberné miesta s väčším odberom (ktorých ročná spotreba elektriny je väčšia ako 1 344 kWh)

Pevná mesačná zložka za distribúciu elektriny5,0959€/mes.
Variabilná zložka za distribúciu elektriny0,0139€/kWh
Pevná mesačná zložka dodávateľovi elektriny0,90€/mes.
Variabilná zložka pre dodávateľa elektriny0,0821€/kWh

D3 sadzba s 2-tarifným meraním. (Nočný prúd)

Sadzba dodávky elektriny DomovNočnýPrúd – DD3 je vhodná pre odberateľov elektriny v domácnosti, ktorí chcú využiť výhodu časového pásma NT. Pásmo NT sa poskytuje minimálne osem hodín denne s fixne určeným časom prevádzky v pásme NT v nepretržitom trvaní aspoň tri hodiny, pričom blokovanie elektrických spotrebičov sa nevyžaduje. Podmienkou pridelenia sadzby DomovNočnýPrúd – DD3 je 2-tarifné meranie.

Pevná mesačná zložka za distribúciu elektriny8,6624€/mes.
Variabilná zložka za distribúciu elektriny0,0139€/kWh
Pevná mesačná zložka dodávateľovi elektriny0,90€/mes.
Variabilná zložka pre dodávateľa elektriny v nízkej tarife0,0538€/kWh
Variabilná zložka pre dodávateľa elektriny vo vysokej tarife0,0899€/kWh

D4 sadzba s 2-tarifným meraním (akumulačné alebo hybridné elektrické vykurovanie)

Sadzba je vhodná pre elektrifikované odberné miesto s pevne inštalovanými elektrickými akumulačnými alebo hybridnými spotrebičmi na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody, kde sa elektrina využíva aj na varenie. Hybridným spotrebičom sa rozumie spotrebič, ktorý má akumulačné aj priamovýhrevné bloky, pričom pre obidva bloky platí rovnaké časové pásmo VT a pásmo NT

Pevná mesačná zložka za distribúciu elektriny0,15€ * počet fáz * ampére ističa pred elektromerom / mes.
Variabilná zložka za distribúciu elektriny0,0028€/kWh
Pevná mesačná zložka dodávateľovi elektriny0,90€/mes.
Variabilná zložka pre dodávateľa elektriny v nízkej tarife0,0557€/kWh
Variabilná zložka pre dodávateľa elektriny vo vysokej tarife0,0941€/kWh

D5 sadzba s 2-tarifným meraním (priamovýhrevné elektrické vykurovanie alebo iné elektrické spotrebiče na vykurovanie s blokovaním)

Sadzbu možno dohodnúť pre odberné miesto s pevne inštalovanými elektrickými priamovýhrevnými spotrebičmi na vykurovanie, so zabezpečením technického blokovania priamovýhrevných častí počas pásma vysokej tarify. Pásmo nízkej tarify sa poskytuje minimálne 20 hodín denne.

Pevná mesačná zložka za distribúciu elektriny0,15€ * počet fáz * ampére ističa pred elektromerom / mes.
Variabilná zložka za distribúciu elektriny0,0028€/kWh
Pevná mesačná zložka dodávateľovi elektriny0,90€/mes.
Variabilná zložka pre dodávateľa elektriny v nízkej tarife0,0629€/kWh
Variabilná zložka pre dodávateľa elektriny vo vysokej tarife0,0976€/kWh

* Ceny sú konečné, uvedené s DPH. Ceny boli prevzaté z cenníka Západoslovenskej Distribučnej a dodávateľa energie Západoslovenská energetika.

19 názorov na “Koľko stojí kWh elektrickej energie?”

 1. zaujalo, ešte sa na článok pozriem, máme dodavatela Slovakia energy no tie ich faktury su dost komplikované aby to clovek pochopil kolko je vlastne cca priemerná cena za 1 kWh vratane vsetkych dalsich poplatkov

  1. Boris Pastorek

   Dobry den Michal, ano, faktury su pisane dost zlozito.
   V podstate pre zakaznika s tarifou D1 a dodavatelom ZSE je cena 0,1157€ za 1/kWh.
   Pre zakaznika s tarifou D2 a dodavatelom ZSE je cena za 1kWh 0,096€.

   Preto si treba dobre premyslet aka tarifa, a ktory dodavatel je pre Vas najlepsi, lebo tie ceny sa velmi lisia u roznych dodavatelov pri roznych tarifach.

 2. Dobrý deň,

  zaujímalo by ma aký je Váš názor na odber elektriny z SPP . Tvrdia, že poskytuju elektrinu lacnejšie. Mne sa to veľmi nezdá.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  1. Boris Pastorek

   Dobry den,

   dakujem za zaujem, moj nazor je, ze vam SPP kludne dokaze ponuknut lacnejsiu energiu. Len na zapadnom Slovensku je 18 predajcov elektrickej energie. Aby som to vysvetlil jasno, majitelom rozvodov (kablov, stlpov, transformatorov a pod.) je Zapadoslovenska Distribučná a.s.. Tych na distribuciu energie pouzit musite, lebo su monopol. Ale samotnu energiu si mozete kupit u ktorehokolvek z 18tich predajcov. Ktoreho si vybrat? No to je jednoduche, toho najlacnejsieho. Preto ma urad pre regulaciu sietovych odvetvi na svojich strankach kalkulacku, ktora vam na zaklade udajov z vasej minulej faktury vypocita, ktory dodavatel je priamo pre vas najvyhodnejsi, a toho si vyberiete. Moze to byt SPP, alebo kludne hociktory iny. Link na kalkulacku: https://data.urso.gov.sk/CISRES/Agenda.nsf/KalkulackaElektrinaNewWeb2021

   Ak si neviete rady, skuste ma kontaktovat.
   S pozdravom,

   Boris.

   1. Super bola napríklad Slovakia Energy – akurát mi nejako „zabudli“ vrátiť preplatok 🙁
    No ale čo už, čo sme si vyštrgali, to máme – aj s prekvapivým poznaním, že štát môžu legálne riadiť aj väčší debili než boli komanči 🙂
    Každopádne poznatok, že tzv. „demokracia“ je dobrá len na privatizáciu ziskov a znárodňovanie strát je nepochybne zaujímavá – ako aj skúsenosť, že pri prvom problémiku (Covid-19, naťahovčky USA-Rusko/Čína) sa „voľná ruka trhu“ veľmy rýchlo schová pod sukňu starého, dobrého, totalitného štátu s centrálnym plánovaním v Bruseli 🙂

  1. Dobry den pan Omen, clanok bol uverejneny dna 2.12.2020. Tesi ma, ze vas obsah zaujima. Coskoro zverejnim novy clanok, aktualny k 3/2022.

   1. Zdravim, chcem sa opytat- aka je rep.bude cena za 1kWh energii, ked bude pouzite tepelne cerpadlo na ohrev TUV s podlah.vykurovanim? Pytam sa preto, lebo teraz sa musi splnat energet.trieda A0 tak ci je to naozaj pravda, ze su mesacne naklady o dost nizsie?

    1. Boris Pastorek

     Dobry den Simona, cena za elektriku bude stale rovnaka, a to 0,14€/kWh. Akurat tej energie budete potrebovat o dost menej. A0 zanamena, ze dom dobre udrzuje teplo a nepotrebuje tolko energie na zohriatie. Tepelne cerpadlo zase efektivne pouziva spalenu energiu a preto vasa cena bude sice rovnaka ako u ostatnych, ale spotrebujete jej ovela menej.

 3. Dobrý deň,
  Poprosil by som o radu. Práve dokončujeme rodinný dom, ktorý bude mať tepelné čerpadlo (vzduch-voda). Taktiež plánujem elektrické auto. Ktorú el. tarifu by ste mi odporučil.
  Vopred Ďakujem

  1. Dobrý deň pán Padúch.
   Neuvádzate zásadnú informáciu, kde je tento rodinný dom. Distribučné sadzby sa totiž líšia od regiónu západ-stred-východ.
   Pokial ste v regióne západného slovenska: odporučil by som tarifu DD5. Mali by ste totiž 20 hodín denne lacnej elektriky, na kúrenie a dobíjanie automobilu. 4 hodiny denne drahej elektriky, počas ktorých by boli obvody tepelného čerpadla a nabíjacej stanice automobilu odpojené od prúdu.
   Pokial ste v regióne stredného slovenska: odporučil by som tarifu D6. Mali by ste 22 hodín denne lacnej elektriky, na kúrenie a dobíjanie automobilu. 2 hodiny denne drahej elektriky, počas ktorých by boli obvody tepelného čerpadla a nabíjacej stanice automobilu odpojené od prúdu.

 4. Dobrý deň, viete mi prosím povedať aká je priemerná cena za 1 kWh pre domácnosti na rok 2022? Z tých tabuliek mi to nie je veľmi jasné. Ďakujem

  1. Boris Pastorek

   Dobry den Viki,
   priemerná cena za 1 kWh elektriky pre domácnosti na rok 2022 je 0,12€ až 0,14€.
   S pozdravom, Boris.

 5. Dobrý deň, chcem sa opýtať, že či sa mi oplatí podľa Vás vymeniť 15 ročný el. bojler 120 litrový za hybridný 100 litrový /vzduch-voda, investícia cca. 550,- €/, teraz, alebo mám počkať kým sa mi objavý nijaká závada na starom bojlery a potom kúpiť nový. Starý je zatiaľ bez poruchy / Dražice/, ale bývam na juhozápadnom Slovensku, kde je mimoriadne tvrdá voda. Koľko vodného kameňa sa nám mohol nazbierať v bojleri za 15 rokov, čo zbitočne vyhrievam?

  1. Boris Pastorek

   Dobry den Karol,
   Pravdaze sa oplati, nieje na co cakat. Ak tam byvate a denne vyuzivate teplu vodu, hura do vymeny. Ak to mate na chate a vyuzivate to obcasne, nechal by som Drazice dozit.
   S pozdravom,
   Boris.

 6. Zdravim, ideme stavat domcek v Sladkovicove. Pravdaze budeme splnat energeticku triedu A0 v ramci tepelneho cerpadla s podlahovym vykurovanim. Aka tarifa v tomto pripade ide do uvahy prosim? Ktoreho dodavatela si vybrat pre tuto oblast?

 7. Dobrí večer chcem sa opýtať že koľko má platiť za 1kw/h majiteľovi za odber elektriny mám len televízor chladničku kanvicu a práčku a 4 žiarovky a ešte elektricku rúru aneviem koľko mu mám platí za 1 kw/h

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *