Oplatí sa solárny ohrev vody?

Niektorí dodávatelia stavieb ponúkajú solárny ohrev vody už v základnej výbave domu, ale väčšinou si za neho musíte priplatiť. V tomto článku si preto rozoberieme faktory, ktoré by ste mali zohľadniť, keď budete nad zaobstaraním solárneho ohrevu vody uvažovať. Nejde len to, koľko solárny ohrev vody stojí a koľko Vám ročne ušetrí finančných prostriedkov, ale aj to, čo všetko so sebou prináša a na čo je potrebné myslieť. 

Slnko je zadarmo

Slnečné žiarenie je zatiaľ zadarmo, a ak na neho štát nevymyslí nejakú geniálnu kľučku zdanenia, tak dúfajme, že dlho zadarmo zostane. Tak prečo ho nevyužiť.      

Princíp solárneho ohrevu vody 

Solárny ohrev vody funguje na veľmi jednoduchom princípe a ako to tak býva, tak čím jednoduchšie, tým lepšie. Základom je čierna doska, na ktorej je špirálovito vedené potrubie, ktoré obsahuje kvapalinu, ktorá sa o čiernu dosku ohrieva ( existujú aj varianty, kedy je samotné potrubie natreté na čierno a doska sa nepoužíva ). Kvapalina cirkuluje v jednom okruhu a v jednom mieste je tento ohrievaný okruh ochladený o vodu, ktorú týmto ohrievame. Jedná sa prakticky o opačný princíp chladiča v aute.

Na rozdiel od fotovoltaických panelov majú kolektory na solárny ohrev vody podstatne vyššiu účinnosť, pretože sa nejedná o zložitú premenu energie, ale o odovzdávanie tepla. Najvyššieho výkonu panela dosiahnete, keď ho nainštalujete vo sklone 45-50 °.            

Cena za solárny ohrev vody  

Tu záleží predovšetkým na veľkosti systému, ktorý budete inštalovať. Systém sa skladá zo solárnych kolektorov, zásobníka ohrievanej vody, čerpadlá, expanznej nádoby, potrubia a príslušenstva k jeho montáži. Cena celého systému sa odvíja predovšetkým od veľkosti plochy solárnych kolektorov a s tým súvisiace veľkosti zásobníka. Tu platí jednoduchá závislosť : čím väčšia plocha solárneho kolektora, tým je treba väčšieho zásobníka, aby mal systém ako celok zmysel.

Pre bežnú domácnosť so štyrmi ľuďmi sa volí veľkosť kolektorov od 4-6 m² a veľkosť zásobníku 250-400 l. Tu je dobré prihliadnuť ku zvykom rodiny, či sa jej členovia prevažne sprchujú, alebo či skôr ocenia horúcu kúpeľ vo vani. Podľa veľkosti systému možno celý set aj s montážou a zabudovaním do domu zaobstarať v rozmedzí 2.600 – 4.500€.              

Na čo je potrebné pri obstaraní solárneho systému myslieť   

Zásobník na vodu s objemom 400 l už nie je žiadny drobček a je potreba na neho myslieť už pri projektovaní domu, aby ho bolo možné vôbec niekam v dome umiestniť. Niektoré zásobníky je možné priamo dohrievať v období, kedy majú solárne kolektory malý výkon. Tu je na zváženie, či cez zimu, kedy má ohrev vody zo slnka veľmi malý výkon, nepoužiť klasický bojler s menším objemom, prípadne využiť ohrevu vody priamo z kotla. Predsa len ohrievať 400 l bojler nie je úplne efektívne.

Návratnosť investície do solárneho ohrevu vody   

Dajte si veľký pozor na prehnane optimistické prognózy niektorých predajcov solárových setov . Najmä u investícií nie je dobré používať kupecké počty, ktoré sú na prvý pohľad jednoduché, ale sú veľmi zavádzajúce. Ak napríklad zaplatíte za solárny systém 4.000€ a každý rok ušetríte 400€, potom by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že návratnosť investície bude 10 rokov, tak tomu však nie je.                 

Veľmi dôležitým faktorom, ktorý musíte vziať v úvahu je, či budete systém financovať spoločne s domom hypotékou alebo z vlastných zdrojov. V prípade , že pomocou hypotéky, nezabudnite z ušetrených peňazí vďaka slnku odpočítať tú sumu, ktorú zaplatíte vďaka vyššej hypotéke na úrokoch. Ďalším aspektom môže byť aj to, že v prípade, že by ste solárny systém nemali, mohli by ste mať napr . o 2m² menšiu technickú miestnosť a tým aj celý dom . O 2m² väčší dom vás vyjde drahšie cca o 2 tisíc.

Všeobecne možno aplikovať rovnaké pravidlo ako u vykurovacieho systému : Čím viac teplej vody ročne spotrebujete, tým bude doba návratnosti kratšia.   

Ako zistíte, koľko ročne vďaka solárom ušetríte? 

V preukaze energetickej náročnosti budovy by ste mali mať uvedený údaj o spotrebe energie na ohrev teplej vody. Ak máte radi horúce kúpele, tak si ho zvýšte aspoň o 25%. Teraz Vám vyjde údaj napr. 12 GJ, ten vydelíte číslom 3,6 a získate údaj v MWh = 3,3 MWh / rok čo je 3333 kWh / rok. Ak budete mať akumulačnú tarifu, môžete počítať s cenou elektrickej energie cca 0,06 €. To vychádza na 200€ za rok. Solárnym ohrevom ušetríte 40-60% nákladov na ohrev vody v závislosti na lokalite. Za rok tak teda v tomto prípade ušetríte približne 100€. V prípade, že do ceny započítate obstarávaciu cenu systému cca 4 tis. + Miesto v dome cca 2 tis + prípadné úroky napr. 2 tis. tak Vás vyjde obstaranie celkovo na cca 8.000€.

Pokiaľ do výpočtu nezapočítam to, že by ste tieto peniaze mohli investovať niekde inde (prípadne si o ponížili mesačné splátky hypotéky) tak nám obyčajným vydelením obstarávacích nákladov možnou úsporou vyjde návratnosť okolo 80 rokov. Pričom nemôžete počítať so životnosťou systému vyššou ako 20 rokov. Čo sa týka ekologického prínosu, tak ten tiež nie je úplne jednoznačný, pretože pri počítaní energetickej bilancie musíte započítať aj energiu vloženú do výroby, montáže, údržby a likvidácie celého systému.

Rozhodne teda nemožno dobu návratnosti paušalizovať a je dobré poznať všetky faktory, ktoré do výpočtu vstupujú . Potom si dajte všetko na papier , spočítajte a uvidíte sami, či sa Vám investícia vo vašom prípade oplatí alebo nie.

Pomohol Vám tento príspevok? Našli ste v ňom , čo ste hľadali? Povedzte nám svoj názor, budeme za neho radi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *