Fotovoltaika na ohrev vody

Niektorí dodávatelia stavieb ponúkajú fotovoltiku na ohrev vody už v základnej výbave domu, ale väčšinou si za neho musíte priplatiť. V tomto článku si preto rozoberieme faktory, ktoré by ste mali zohľadniť, keď budete nad zaobstaraním solárneho ohrevu vody uvažovať. Nejde len to, koľko ohrev vody fotovoltaikou stojí a koľko Vám ročne ušetrí finančných prostriedkov, ale aj to, čo všetko so sebou prináša a na čo je potrebné myslieť. 

Slnko je zadarmo

Slnečné žiarenie je zatiaľ zadarmo, a ak na neho štát nevymyslí nejakú geniálnu kľučku zdanenia, tak dúfajme, že dlho zadarmo zostane. Tak prečo ho nevyužiť.      

Ako funguje fotovoltaika na ohrev vody?

Fotovoltaický ohrev vody využíva slnečnú energiu prostredníctvom fotovoltaických panelov. Tieto panely transformujú slnečné žiarenie na elektrickú energiu, ktorá je následne pomocou striedača a DC rozvádzača využitá na ohrev vody a jej uloženie v akumulačnej nádrži. Teplá voda je následne využívaná na spotrebu v domácnosti.

Na rozdiel od fotovoltaických panelov majú kolektory na solárny ohrev vody podstatne vyššiu účinnosť, pretože sa nejedná o zložitú premenu energie, ale o odovzdávanie tepla. Pri ohreve vody solárnym kolektorom, sa voda zohrieva priamo v kolektore. Pri ohreve vody fotovoltikou, sa vyrobí z panelov elektrina, ktorou sa potom bojleri zohrieva voda. Prečo teda siahnuť po fotovoltickom ohreve a nie solárnom, keď solárne kolektory sú efektívnejšie? Pretože fotovoltický ohrev vody je bez údržbový a úplne bezstarostný. Čo sa o solárnom kolektorovom systéme povedať nedá.

Návratnosť investície do fotovoltaiky na ohrev vody   

Dajte si veľký pozor na prehnane optimistické prognózy niektorých predajcov solárových setov . Najmä u investícií nie je dobré používať kupecké počty, ktoré sú na prvý pohľad jednoduché, ale sú veľmi zavádzajúce. Ak napríklad zaplatíte za solárny systém 3.000€ a každý rok ušetríte 300€, potom by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že návratnosť investície bude 10 rokov, tak tomu však nie je.                 

Veľmi dôležitým faktorom, ktorý musíte vziať v úvahu je, či budete systém financovať spoločne s domom hypotékou alebo z vlastných zdrojov. V prípade , že pomocou hypotéky, nezabudnite z ušetrených peňazí vďaka slnku odpočítať tú sumu, ktorú zaplatíte vďaka vyššej hypotéke na úrokoch. Ďalším aspektom môže byť aj to, že v prípade, že by ste solárny systém nemali, mohli by ste mať napr . o 2m² menšiu technickú miestnosť a tým aj celý dom . O 2m² väčší dom vás vyjde drahšie cca o 2 tisíc€.

Všeobecne možno aplikovať rovnaké pravidlo ako u vykurovacieho systému : Čím viac teplej vody ročne spotrebujete, tým bude doba návratnosti kratšia.   

Ako zistíte, koľko ročne vďaka solárom ušetríte? 

V preukaze energetickej náročnosti budovy by ste mali mať uvedený údaj o spotrebe energie na ohrev teplej vody. Ak máte radi horúce kúpele, tak si ho zvýšte aspoň o 25%. Teraz Vám vyjde údaj napr. 12 GJ, ten vydelíte číslom 3,6 a získate údaj v MWh = 3,3 MWh / rok čo je 3333 kWh / rok. Ak budete mať akumulačnú tarifu, môžete počítať s cenou elektrickej energie cca 0,18 €. To vychádza na 600€ za rok. Solárnym ohrevom ušetríte 40-60% nákladov na ohrev vody v závislosti na lokalite. Za rok tak teda v tomto prípade ušetríte približne 300€. V prípade, že do ceny započítate obstarávaciu cenu systému cca 3 tis. + Miesto v dome cca 2 tis + prípadné úroky napr. 1 tis. tak Vás vyjde obstaranie celkovo na cca 6.000€.

Pokiaľ do výpočtu nezapočítam to, že by ste tieto peniaze mohli investovať niekde inde (prípadne si o ponížili mesačné splátky hypotéky) tak nám obyčajným vydelením obstarávacích nákladov možnou úsporou vyjde návratnosť okolo 20 rokov. Čiže kým sa investícia konečne vráti, je zariadenie na konci svojej životnosti.

Rozhodne teda nemožno dobu návratnosti paušalizovať a je dobré poznať všetky faktory, ktoré do výpočtu vstupujú . Potom si dajte všetko na papier , spočítajte a uvidíte sami, či sa Vám investícia vo vašom prípade oplatí alebo nie.

Pomohol Vám tento príspevok? Našli ste v ňom , čo ste hľadali? Povedzte nám svoj názor, budeme za neho radi. Oplatí sa fotovoltaika?

Revízia fotovoltaiky

Fotovoltaika pre firmy 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *