Radiátory k ústrednému kúreniu, aj na elektrinu : Ako vybrať ten správny?

Vyberáte radiátory k ústrednému kúreniu, alebo len elektrický radiátor na chalupu? Nezameriavajte sa pri výbere len na dizajn, ale zvážte všetky parametre radiátora, ktoré sú skutočne dôležité, aby správne plnili svoju funkciu.

Dozviete sa, aké parametre to sú a z akých typov radiátorov môžete vyberať. Radiátor funguje ako tepelný výmenník , ktorý ohrieva vzduch v miestnosti . Konštrukcia radiátora je dutá a vykurovacie médium tvorí kvapalina. V závislosti na type radiátora sa líšia druh kvapaliny aj spôsob jej ohrevu. Účinnosť radiátora závisí predovšetkým na tvare a veľkosti povrchu, ktorým je odovzdávané teplo do vzduchu.           

Vyberáme výkon radiátora

Pri výbere radiátora je potrebné správne zvoliť výkon jednotlivých vykurovacích telies a výkon celej sústavy. Tu zohráva dôležitú úlohu rad faktorov, ktoré nie je úplne jednoduché vyhodnotiť. Pre predstavu si ich však spíšeme a vytvoríme si modelový príklad.       

Základné faktory pre stanovenie potrebného výkonu radiátora: 

  • Využitie miestnosti – Jedná sa o kúpeľňu, obývaciu izbu či spálňu? Na každú z miestností máte iné požiadavky a to bude odrážať aj v nastavenej teplote, ktorú budete chcieť udržiavať.        
  • Objem miestnosti, ktorú budeme vykurovať – Koľko metrov kubických vzduchu bude musieť radiátor ohriať? Toto sú absolútne zásadné informácie pre správny výber radiátora.   
  • Typ a tepelná strata budovy – Je veľký rozdiel, či budete chcieť vykúriť miestnosť v rodinnom dome, alebo v paneláku. Tiež záleží na konštrukčnom systéme a množstve izolácie. Výkon radiátora by mal byť rovnaký alebo vyšší, než aké sú tepelné straty miestnosti.              

Stanovenie správneho výkonu radiátora nie je pre laika úplne jednoduché a jednoznačné. Vždy je lepšie sa poradiť s odborníkom (kúrenár , projektant), ktorý pri výpočte zohľadní väčšie množstvo individuálnych faktorov ako je napríklad lokalita, skladba stien, umiestnenie a typ okien, výkon kotla, výpočtovej teploty a ďalšie.         

Pozrite sa na obľúbený radiátor s výkonom 1314 W.    

Keď viete aspoň orientačne, aký výkon by mali vaše radiátory mať, čaká vás tá jednoduchšia fáza výberu toho správneho radiátora. Na trhu nájdete celý rad radiátorov k ústrednému kúreniu aj na elektrinu a nižšie sa teda pozrieme na jednotlivé typy.        

Radiátory k ústrednému kúreniu

Tepelný zdroj v systéme ústredného kúrenia je kotol, ktorý ohrieva vodu, ktorá je ďalej rozvádzaná systémom potrubí do radiátorov. Radiátory ohrievajú okolo prechádzajúci vzduch a ich sálavý výkon je prípadne doplnkový.        

Rebrový radiátor (článkový radiátor)

liatinové radiátory 

Konštrukcia radiátorov z liatiny je výrazne robustnejšia, než je tomu u doskových radiátorov. Zaberajú tak oveľa viac priestoru v miestnosti a je potreba väčšie množstvo energie pre ich ohrev. Na druhú stranu im hrá do kariet ich vyššia výhrevnosť. Však porovnajte sami ich výhody a nevýhody.                

výhody

  • vysoká výhrevnosť
  • Akumulácia tepla aj po vypnutí ohrevu  
  • životnosť

nevýhody

  • Dlhšia doba ohrevu
  • Horšia regulácia teploty, ktorá vedie k prekurovaniu miestnosti   
  • Zaberajú viac miesta v priestore miestnosti   
hliníkový radiátor  

Hliníkové radiátory sa konštrukčne podobajú liatinovým radiátorom, s tým rozdielom, že majú rozšírenú plochu rebier a tým pádom aj väčšiu plochu pre výmenu tepla. Na rozdiel od liatiny sú hliníkové radiátory ľahké, ľahko sa regulujú a vynikajú skvelou tepelnou vodivosťou.           

doskové radiátory

Jedná sa o najčastejší typ radiátorov, ktoré pri rekonštrukciách postupne nahrádzajú staré rebrové radiátory. Sú totiž priestorovo oveľa úspornejšie a pre ich prepravu a montáž sa vám bude hodiť aj ich nižšia hmotnosť. Konštrukcia doskových radiátorov je tvorená zo zvarených oceľových alebo hliníkových plechov, ktoré tvoria jednu, dve alebo aj tri doskové plochy spojené vnútornými lamelami. Doskové radiátory majú nižší objem vody, takže sa rýchlejšie zahrievajú a lepšie reagujú na zmeny . Čistenie a údržba doskového radiátora je tiež oveľa jednoduchšie vďaka uzavretej ploche bez rebier .                    

Olejový radiátor na elektrinu 

Konštrukcia elektrického radiátora je spravidla rebrová a vyplnená olejom. Olej ako vykurovacie médium necirkuluje, ale je zahrievaný priamo v radiátore elektrickou odporovou špirálou. Olejový radiátor s termostatom udržuje príjemnú teplotu a účinnosť možno zvýšiť ešte vstavaným ventilátorom. Výhodou je aj jeho ľahké prenesenie do ďalších miestností .             

Kúpeľňový radiátor (rúrkový radiátor)

Tvar rúrkového radiátora je spravidla rebríkový , a jeho funkcia je skôr prikurovanie , než vykurovanie celého priestoru miestnosti. Veľmi často sa rúrkové radiátory umiestňujú do kúpeľne, kde potrebujeme sušiť uteráky alebo vyprané prádlo. Preto sa rúrkovým radiátorom častejšie hovorí „kúpeľňové radiátory“.          

Kúpeľňový radiátor môže byť napojený na ústredné vykurovanie s prietokom, existujú však aj kombinované vykurovacie rebríky s možnosťou zapojenia aj do elektriny.          

Ďalšie príslušenstvo k radiátorom  

Ak už máte vybraný základný typ radiátora, bude sa vám hodiť aj ďalšie doplnkové vybavenie.   

Termostatické ventily na radiátory 

Ak ešte nemáte termostatický ventil, prichádzate o nemalé úspory za vykurovanie! Automatickým privieraním ventilu sa zmenšuje prietok vody radiátorom a tým sa znižuje aj množstvo tepla odovzdaného do miestnosti. Hlavice môžu byť manuálne, sa ktorými sa ručne otáča, alebo elektrické, ktoré môžu ponúknuť rozšírené funkcie napríklad s nastavením času zapnutia.            

TIP: Termostatický ventil by vám mal nainštalovať skúsený inštalatér, ktorý vám zároveň presne vyváži vykurovaciu sústavu.   

Odparovač na radiátor? radšej nie  

Máte suchý vzduch v miestnosti a myslíte si, že nádobka s vodou na radiátore niečo zmení? Myšlienka síce pekná, ale vo výsledku sa do vzduchu odparí len minimálne množstvo vody. Oproti tomu budete mať v miestnosti nádobu s teplou vodou, v ktorej sa môžu množiť všelijaké mikroorganizmy.               

Farba na radiátory 

Máte doma starý liatinový radiátor a radi by ste mu dali nový vzhľad? Namiesto experimentov sa starou farbou , ktorú ste našli v garáži, vyberte radšej špeciálnu farbu na radiátory, ktorá by mala byť odolná proti vysokým teplotám. Tiež by mala mať dobrú kryciu vlastnosť a priľnavosť .          

Sušiak na radiátor 

Sušiaky na všetky typy radiátorov sú veľmi praktické, pretože bielizeň sušíte priamo u zdroja tepla a uschne tak rýchlejšie .      

dizajnové radiátory

Síce sme v úvode článku hovorili , že by dizajn nemal byť jediným kritériom výberu vhodného radiátora, a za tým si stojíme. Avšak by vzhľad radiátora nemal byť zanedbávaný a najmä v modernom interiéri majú dizajnové radiátory svoje miesto .         

Ako odvzdušniť radiátor?

Nekúri vaše kúrenie, aj keď je pustené na plný výkon? Časť radiátora je úplne studená? Vzduchové bubliny spôsobujú nedostatočný výkon vykurovacieho systému a chceme sa ich teda zbaviť. K odvzdušneniu je potreba povoliť ventil na radiátore. Podľa syčania spoznáme, že uniká vzduch z radiátora, ale pozor na vodu. Ku koncu odvzdušňovania môže vytekať aj voda, je preto dobré mať pri sebe nejakú nádobu a handru na utretie. Výroba rozvádzačov.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *