elektricke rozvody

Viete ako si vypočítať spotrebu elektrickej energie?

    • Na výpočet spotreby elektriny často potrebujete zložitejšie matematické operácie. 
    • Spočítať spotrebu vám pomôže energetický štítok alebo merač – Energomonitor Plugsense

Energomonitor Plugsense meria spotrebu elektriny konkrétnych spotrebičov a umožňuje diaľkové vypnutie alebo zapnutie skrze webovú aplikáciu.
Vhodné pre sledovanie spotreby a stavu domácej elektroniky či diaľkové spínanie spotrebičov (do 3,2kW / 14A) Môžete si ho zakúpiť u nás.

Zdá sa vám, že platíte zbytočne moc za elektrinu? Držte svoje výdaje pod kontrolou. POZRITE SA NA ENERGOMONITOR

Výpočet spotreby elektrickej energie pre žiarovku

Na obale zistíme príkon žiarovky – nájdeme ho tam ako počet wattov (W). Túto hodnotu vydelíme /1000 aby sme počítali v kilowattoch ( kW ) a vynásobíme časom , ako dlho bude žiarovka svietiť v hodinách.   

Ako príklad vezmeme žiarovku s príkonom 100 W, ktorá žiarila 8 hodín. Výpočet spotreby elektriny = 100 W / 1000 × 8 hodín = 0,8 kWh ( kWh ). Rovnako zistíme aj približnú spotrebu žiariviek. 

Energetická jednotka Názov jednotkycena elektriny
kWhKilowatthodina (kWh)0,12€

Koľko bude prevádzka žiarovky asi stáť , spočítate podľa tabuľky . Násobte spotrebu uvedenou cenou elektriny. Podľa toho tiež zistíme, že za 8 hodinové svietenie uvedenej 100W žiarovky zaplatíme 0,096 centov (0,8 kWh x 0,12 €  (2,89 Sk). 

Výpočet spotreby elektrickej energie podľa výrobného štítku

U domácich spotrebičov je to s výpočtom zložitejšie. Napríklad chladnička sa priebežne zapína a vypína, aj keď je neustále pripojená k sieti. Práčka má zase najväčšiu spotrebu vo chvíli, kedy ohrieva vodu. Spotrebu elektriny jednotlivých spotrebičov ale povinne počítajú a zverejňujú výrobcovia, respektíve predajcovia. Na elektrospotrebičoch preto hľadajte energetické štítky (náhľad obrázka). Na nich sa uvádza , koľko kilowatthodín spotrebič pri bežnej prevádzke ročne odoberie.

Výpočet spotreby elektriny platí pre ideálne podmienky . Aby ste prevádzkové náklady zbytočne nezvyšovali, používajte každý prístroj podľa návodu. Trebárs chladničke svedčí chladnejšie prostredie , vodorovná poloha výparníka, naplnenosť do 70% a teplota chladenia aspoň +5 ° C. Keby sme mali zohľadniť všetky uvedené faktory, bude tento výpočet podstatne zložitejší.

Koľko bude teda prevádzka chladničky asi stáť, spočítate podľa tabuľky vyššie. Násobte ročnú spotrebu uvedenú na energetickom štítku cenou elektriny. Podľa toho totiž zistíme, že za 1 rok prevádzky chladničky so spotrebou 280kWh/annum zaplatíme 33,60 €. (280 kWh x 0,12 €  (1012,23 Sk). 

Určenie spotreby elektrickej energie prístrojom Energomonitor Plugsense 

Keď potrebujete určiť energetickú náročnosť bežných domácich spotrebičov, môžete použiť aj merač – takzvaný Plugsense wattmeter. Obvykle sa pripája medzi elektrickú zásuvku a zástrčku spotrebiča. Ukáže vám nielen aktuálne spotrebu elektriny v zásuvke , ale vie sledovať aj spotrebu v čase. Dokonca dokáže spínať a vypínať elektrické spotrebiče na diaľku. Ľahko tak zistíte, koľko kWh elektriny spotrebuje vaše pračka na jedno pranie. Pri správnom nastavení vám wattmeter zobrazí aj to, koľko vás nameraná spotreba elektriny stojí. Prístroj bežne kúpite za 65€ u nás.          

  • Plugsense zmeria aktuálnu spotrebu elektriny .  
  • Zaznamenáva tiež spotrebu elektriny v čase. Zistíte tak náklady na prací cyklus práčky alebo denné náklady na prevádzku chladničky.  
  • Jednoducho prepočíta kWh na eurá.  

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *